Autori: Architecture/Interior Design- CLOU architects
Design Team: Jan Clostermann, Zhi Zhang, Jianyun Wu, Wenlei Ma, Christopher Biggin, Sebastian Loaiza, Jingshuang Zhao, Sara Fontana, Tiago Tavares, Principia Wardhani, Baolin Shen, Nan Zhang, Florencia Carvajal
Photo credit: Arch-Exist
Sa obližnjim Jangceom, nejvećom rekom u Aziji, koja je u Vuhanu premošćena velikim dvospratnim mostovima za železnički i drumski saobraćaj, kao ključnom inspiracijom za zgradu i njeno unutrašnje funkcionisanje, Paradise Valk Vuhan Jiangchen razvija se oko unutrašnjih prostora sa temom reke, obogaćujući maloprodajno iskustvo i društveni susret u pojmu vode i kretanja. Centralno lociran u Vuhanu na vrhu transportnog čvora sa više linija, tržni centar preuzima ove karakteristike na više nivoa, da ispušta, kanališe, ugošćuje i prikuplja velike količine posetilaca unutar svog otiska u obliku slova V.
Kao jedan od vodećih tržnih centara u centralnoj Kini, Paradise Valk Vuhan Jiangchen postavlja nove standarde za veliku urbanu maloprodaju u kombinaciji sa komponentama mešovite upotrebe: njegova lokacija se prostire na centralnom poslovnom kvartu Vuhana i poslovnom kvartu Financial Street na vrhu stanice Fanhu, na kojoj su stanice za 2 metroa i 25 autobuskih linija.
Ova tranzitna baza izaziva dihotomiju u funkcionalnoj postavci maloprodajnih spratova: njen karakter čvorišta nastoji da brzo prihvati, kanališe i distribuira velike količine putnika vertikalno u poslovne zone, dok maloprodaja ima za cilj da privuče i zadrži posetioce da ih distribuira horizontalno u njegovo višestruko komercijalno okruženje.
Na trouglastoj parceli na kojoj se nalaze dve kancelarijske kule, dva krila tržnog centra od 110.000 kvadratnih metara konvergiraju se ka vrhu lokacije, informišući o postavljanju ključnih prostora, njihovom hijerarhijskom redosledu i njihovom posebnom obliku.
Odražavajući snažnu rečnu vezu Vuhana, tri ključne unutrašnje zone zauzimaju vodene teme, artikulišući ih u prostornom rasporedu i izboru materijala, da bi posledično izazvale emocionalnu reakciju kod posetilaca:
Sferni višespratni atrijum simbolizuje koncentrisanu snagu u koncentričnim monohromatskim obrascima koji energetski usmeravaju kretanje. Guste orbite plafona se ogledaju u crno-belim krugovima poda kako bi se usidrio prostor u njegovoj osnovi. Akcenti ogledala u vertikalnoj cirkulaciji stvaraju svetle vizuelne efekte, sa pokretnim stepenicama koje izgledaju kaskadno dok prevoze ljude sa jednog nivoa na drugi.
U suprotnom krilu, stvara se sasvim drugačija atmosfera: poput duboke jaruge, uski, izduženi atrijum proteže se na nekoliko spratova, nudeći odabrane poglede prema nebu. Nivoi se razlikuju po savijanju nalik slojevima kako bi se obezbedilo jasno prostorno iskustvo pri svakom skretanju, u uzlaznom kretanju ka velikom svetlarniku. Uski mostovi obloženi drvetom ukrštaju prazninu, unoseći prirodan karakter koji preuzimaju topli tonovi vertikalnih površina.
Most, spojni element između dva krila, deluje kao prostorna i metaforička šarka: centralna zona susreta i slavlja, zajedničko mesto okupljanja i vertikalni i horizontalni razvodnik. Pokretne stepenice crvene boje prelaze cilindričnu prazninu na više nivoa, pomerajući posetioce vertikalno kroz ovu tačku stožera.
Odavde, linearni prostor za događaje se proteže kako bi kulminirao u uređenim stepenicama pune širine koje vode do panoramskog prozora: izdužene konzole koja upadljivo sežu u okolni gradski pejzaž. Narativ o mostu se nastavlja u industrijskom osećaju jarko crvene izložene plafonske konstrukcije.
Širom tržnog centra, jaki akcenti u boji označavaju prostornu važnost i aktivnost. Različiti uzorci poda i plafona naglašavaju različite načine kretanja: talasi i linearne pruge stvaraju usmerenu dinamiku, dok krugovi uspostavljaju žarišne tačke. Grupisani krugovi dočaravaju estetiku „mehurića“ koja naglašava pojedine zone. Pomoćni i prelazni prostori zauzimaju smele šare zajedno sa mekšim bojama i toplim teksturama.
Unutrašnje ključne zone i njihova dinamika reprodukovane su u pristupu dizajnu spoljašnje fasade: Formirana u obliku slova V podeljena je na pola staklenom izbočinom Mosta, sa susednim volumenima koji se povlače u terasama, gest ka parku preko puta raskrsnice. Ključne funkcije kao što su bioskop i sportska zona su volumetrijski izražene u isturenim kuboidnim zapreminama koje obeležavaju uglove zgrade, ulazne zone i programske naglaske.
Pored toga, uglovi postavljaju identitete boja njihovih odgovarajućih susednih fasada, pri čemu je svaka strana trouglastog otiska predstavljena u individualnoj šemi zlatne, crvene i plave boje. Jake nijanse raspršuju se u dinamički naboranoj fasadi koja dodaje trodimenzionalnu dubinu i dvostruku igru boja, omogućavajući različite aspekte iz svakog ugla gledanja.
Perforirani metalni ekrani imaju različite intenzitete nabora za dalju artikulaciju i vizuelno nanošenje slojeva duž proširenih strana. Ovo uvodi lakoću i diferencijaciju volumetrijski, efikasno razbijajući građevinsku masu ovog izuzetnog shopping malla.