Foto: Courtesy of Expo DUBAI
Događaj je pokrivao prostor od 438 hektara između Dubaija i Abu Dabija i predstavio neverovatne strukture arhitekata, dizajnera i umetnika iz celog sveta. Sve ih je ujedinjavala tema izložbe „povezivanje umova, stvaranje budućnosti“. Neki paviljoni – poput Grimshavovog paviljona održivosti – posvećeni su jednoj ideji sa kojom se svet suočava. Drugi koncepti slave jedinstveni doprinos društvu određenih zemalja.
Sa 192 zemlje koje su učestvovale i bezbroj drugih tematskih i partnerskih izloga, trebala bi večnost da se istraži sve što je ovaj mega-događaj mogao da ponudi.
Kroz ekskluzivnu reportažu na stranicama ENTERIJER-a, doživite nebrojena arhitektonska čuda na jednom mestu – uključujući najveću svetsku projekcijsku površinu od 360 stepeni, 90 jedinstveno dizajniranih paviljona, nova vozila budućnosti i 200.000 kvadratnih metara budućih LEED Gold & Platinum struktura.
PAVILJONI
1. UAE – Dizajniran od strane Santjaga Kalatrave i sa 28 kinetičkih „krila“, paviljon UAE, najveći je na izložbi i sjajan je primer arhitektonskih inovacija, ciljeva održivosti i pripovedanja koji su u srcu ovog globalnog događaja. Ako ste upoznati sa radom Santjaga Kalatrave, njegov doprinos Dubai Expo 2020 neće biti teško uočiti. Futuristički paviljon UAE je još jedan primer ikoničnog stila i dizajna slavnog arhitekte. Kao i mnogi drugi njegovi projekti, struktura je inspirisana snagom leta. Santiago Calatrava Architects & Engineers su posebno kanalisali akcije i oblike sokola – nacionalne ptice Ujedinjenih Arapskih Emirata. Dinamična krila predstavljaju budućnost arhitekture na koju u velikoj meri utiče ideja mobilnosti. Krov koji se može koristiti daje sliku veličanstvenog sokola.
2. KINA – Zauzimajući površinu veću od 4.600 kvadratnih metara, kineski paviljon je bio jedan od najvećih na sajmu. Inspiraciju je crpio iz kineskog fenjera, koji simbolizuje nadu i svetlu budućnost. On integriše kineske elemente sa modernim tehnologijama i prikazuje najnovija dostignuća Kine u nauci i informacionim komunikacijama. Simbolizujući nadu i sjaj u obliku monumentalnog kineskog fenjera, ovaj jarko crveni paviljon dočekao je posetioce zaslepljujućim prikazom zahvaljujući stotinama svetala koje sijaju iz njegovog sjajnog cilindričnog oblika.
3. RUSIJA – Smešten u okrugu mobilnosti na sajmu, paviljon Rusije se izdvaja među ostalima sa šarenim aluminijumskim cevima ispletenim oko cele strukture. Komplikovani obrasci boja nagoveštavaju brzo kretanje i simbolizuju nezaustavljivo i slobodno kretanje ideja i znanja. Oblik paviljona inspirisan je matrjoškom — ili ruskom lutkom za gnežđenje — i zadovoljava potrebu za hladom u vrućoj klimi. U obliku i materijalnoj primeni, arhitekta Sergej Čoban slavi kulturu Rusije i doprinos zemlje svetu kroz nauku, kreativnost i opšti napredak znanja.
4. DP SVET – Želite da znate kako bi moglo da izgleda putovanje u hiperpetlji? Virgin Hiperloop predstavlja simulaciju putničke kabine u prirodnoj veličini. Gosti mogu da sede u isečenoj kapsuli zajedno sa završnim obradama sa namerom proizvodnje kako bi iskusili budućnost transporta.
5. FRANCUSKA – Pod nazivom „Svetlo, svetla“, tema paviljona istražuje svetlost kao pokretač napretka, sredstvo za veze i izvor toplote i kreativnosti. Nastoji da otelotvori doba prosvetiteljstva, pokret iz 18. veka koji su predvodili francuski intelektualci koji je naglašavao koncepte kao što su razmena znanja i tolerancija. Slogan Francuskog paviljona odražava njegovu ambiciju i njen program: u rekordnom roku, posetioci se vode rutom koja ističe jedinstvene i smele francuske inovacije i kreacije, kroz širinu doprinosa nacije svetu. Sloj šarenih solarnih panela inspirisanih uljanim slikama Kloda Monea “Vodeni ljiljani” pokriva krov i zadnju fasadu francuskog paviljona, pokazujući kulturno bogatstvo nacije i posvećenost održivosti.
6. NEMAČKA – Interakcija i učešće su ključni za obrazovno-zabavni paviljon koji dočekuje posetioce u džinovskoj jami ispunjenoj sa 100.000 žutih lopti, od kojih svaka priča priču. Zabavno putovanje završava se u psihodeličnoj sali okićenoj ljuljaškama i disko svetlima. Igrajte uglas i vidite šta će se desiti kada se okupimo.
7. ITALIJA – Realizovan u saradnji nekih od najcenjenijih imena nacije u arhitekturi, Italijanski paviljon za Expo 2020 Dubai okuplja viziju i stručnost Karla Ratija, Itala Rote, Matea Gata i F&M Ingenjerije. Rezultat je paviljon koji predstavlja italijansku genijalnost u novom svetlu. Kombinujući kružnu ekonomiju i digitalnu arhitekturu sa najnovijim inovacijama u dizajnu i uređenju mesta, paviljon pokazuje strast zemlje za kreativnim inovacijama.
8. HOLANDIJA – Holandska ordinacija V8 Architects je napravila paviljon sa sopstvenim zatvorenim sistemom za vodu, energiju i hranu i filozofijom neostavljanja traga kao doprinos Holandije Ekpo 2020 Dubai. Smešten u okrugu održivosti Ekpo-a, holandski paviljon Biotope ima integrisani sistem za vodu, energiju i hranu, sa tehnologijom koja izvlači vodu iz pustinjskog vazduha i koristi je za navodnjavanje 18 metara visokog “konusa za hranu” prekrivenog jestivim biljkama..
9. PAVILJON ZA MOBILNOST KOMPANIJE FOSTER + PARTNERS
Ovaj paviljon u obliku trolista, koji je dizajnirao britanski studio Foster + Partners, učvršćuje kvart za mobilnost izložbe. Svaka od tri konzolne forme zgrade sadrži galeriju sa impresivnom izložbom koju je dizajnirala konsultantska kuća za dizajn sa sedištem u Londonu MET Studio.
10. PAKISTAN – Jednostavna, a opet vizuelno zapanjujuća intervencija Rašida Rane, jedna od najuzbudljivijihg imena u južnoazijskoj savremenoj umetnosti transformisalo je strukturu u arhitektonsko preliveno platno koje pršti živim bojama.
11.VELUIKA BRITANIJA – Doprinos Velike Britanije izložbi je paviljon od lameliranog drveta u obliku konusa koji je kreirao britanski dizajner Es Devlin.
Dizajniran je da prikaže pesmu generisanu veštačkom inteligencijom na svojoj fasadi. Izbegavajući nacionalnu pretencioznost, ovaj paviljon izaziva osećaj otvorene, raznolike i zemlje ponekad sklone greškama. Pokrenuta veštačkom inteligencijom, ova struktura nalik megafonu transformiše utisak Ekpo-a u pesme koje su ponekad čista besmislica. I to je lepota toga.
12. JAPAN – U duhu povezivanja ljudi i kultura, i svojom dinamičnom rešetkastom fasadom, japanski paviljon povezuje arapske šare sa drevnom japanskom umetnošću origamija. Dizajniran od strane Iuko Nagaiama i saradnika, 3D rešetkasta struktura smeštena je u Opportuniti District-u na sajmu. Kroz svoje ravni i uglove, rešetka ostaje vizuelno delikatna karakteristika, filtrirajući prirodno svetlo – i pružajući privatnost i senku – na način koji nije mnogo sličan arapskoj mašarbiji. Tema paviljona „Join.Sinc.Act.“ poziva posetioce da otkriju umetnost, kulturu i inovacije Japana dok se priprema da bude domaćin sledećeg sajma u Osaki 2025. godine.
13. SRBIJA – Tema učešća Srbije na svetskoj izložbi je „SRBIJA STVARI IDEJE” – Inspirisana prošlošću, oblikujući budućnost.
Paviljon je lociran u središtu expo manifestacije i projektovan je od strane broa A3 ARCHITECTS sa idejom promovisanja nacije kojoj su kreativnost i inovacije ugrađene duboko u njen DNK. Danas je Srbija zauzeta pronalaženjem kreativnih i inovativnih rešenja za neke od najhitnijih svetskih izazova, od održivosti životne sredine do usvajanja veštačke inteligencije (AI) i od ishrane rastuće populacije do upravljanja javnim zdravljem. Srbija čuva sadržajnu istoriju 7.000 godina stare revolucionarne vinčanske kulture kao riznicu svetske kulturne baštine, ali sa druge strane predstavlja početak stvaralaštva na ovim prostorima. Moderna Srbija ide tim tragom – inspirisana prošlošću, a uz primere otkrića Nikole Tesle oblikuje budućnost. Na najvećoj svetskoj izložbi Ekpo 2020 u Dubaiju nismo propustiti priliku da je ponosno predstavimo planeti.