Projekat enterijera ne velikog prostora, oko 100 metara kvadratnih, svojim idejnim konceptom istovremeno odražava i tipologiju mesta i morfologiju samog prostora, predstavljajući svojim finalnim reršenjem svojevrstnu demonstraciju kocepta Genius Loci. Iskoristivši i potenciravši izuzetno povoljnu lokaciju stana, arhitekta Petar Ljubičić je obezbedio panoramski pogled koji postaje ne samo sastavni već i dominantan element enterijera.

Autor : Petar Ljubičić, dia
Foto: Dragan Babović

Stan se nalazi na samoj obali Dunava, u centralnom gradskom jezgru u blizini Kalemegdanske tvrđave.

Kako se lokacija samog objekta, na čijoj poslednjoj etaži je stan, nalazi direktno uz dunavski kej, pruža zagarantovanu vizuru na Ušće, Ratno ostrvo i Zemun, sa jedne strane, i zelenu obalu Dunava sa druge strane, ne ostavljajući mogućnost zaklanjanja pogleda izgradnjom drugih objekata u budućnosti.

Koncept stana zasniva se na sagledljivosti vizura iz svih prostorija i kreiranju brodskog ambijenta kroz dizajn enterijera i materijalizaciju.

Voda, more i brodovi bili su inspiracija za formiranje ideje o dizajnu enterijera, stoga su upotrebljeni materijali inspirisani upravo brodskim dizajnom i morskim bojama.

Dnevni boravak, trpezarija i kuhinja projektovani su kao jedinstven prostor, na koji se kroz stakleni zid nastavlja terasa. Kako ne bi narušavala vizure, na 2 terase je postavljena staklena ograda bez vertikalnih i horozontalnih podela.

Radi većeg upada svetlosti u dnevni boravak, delom je natkriven staklenim krovom, što stvara i efekat zvezdanog neba u večernjim satima.

Dnevni boravak koncipiran je kroz dve strukture u obliku ćiriličnog slova “g”, smaknutih u kontrastnim materijalima, prateći deo zida vertikalno i deo plafona horizontalno, na čijoj sredini se sreću.

Jedno “g” čini biblioteku od punog drveta i sedenje, a drugo na naspramnom zidu elemente sa multimedijalnim sadržajem.

Master spavaća soba sa sopstvenim kupatilom i garderobom u staklu čine drugu celinu stana. Kupatilo je odvojeno staklenom pregradom kako bi bio omogućen pogled iz kade na Dunav preko manje terase.

Na zidu koji deli dnevni boravak i master sobu napravljen je stakleni otvor kroz koji je omogućena vizura na zalazak sunca iz kreveta.

U donjoj zoni prozora nalazi se alkoholni kamin koji upotpunjuje doživljaj i sagledava se i iz master sobe i iz dnevnog boravka.U master sobu se može ući iz hodnika kroz garderobu i iz dnevnog boravka.

Podovi u stanu su od punog drveta, termički tretiranog sa podnim grejanjem u zastakljenim zonama stana i na terasama.

Zidne obloge i bravarija obloženi su drvetom na način na koji se dizajnira enterijer brodova. Prozori i radijatori su naglašeni kao kontrast u crnoj antracit boji.

Kupatila i ulazni hol su obloženi drvenim furnirom koji se slaže sa bojom poda. Ukrasni elementi enterijera kao i mural na zidu u hodniku rađeni su po narudžbini.

Posebna pažnja posvećena je osvetljenju koje je dizanirano da pruža različite doživljaje i kreira različite ambijente zavisno od doba dana. Primenjen je princip pametne kuće sa velikim brojem mogućnosti koje ona pruža. U kuhinji je primenjen minimalistički moderni dizajn, koji se dalje prenosi prema trpezariji i dnevnom boravku.

Medijapan u visokom sjaju diskretno je primenjen na stolarskim elementima kako bi pružio kontrast punom drvetu.

AUTOR: Petar Ljubičić, dia
FOTOT: Dragan Babović