Borislavka Centar

Studio Aulik Fišer architekti dizajnirao je novu centralnu tačku opštine Prag 6 – Borislavka centar, osmislio novi i propusni gradski blok koji lokalnim stanovnicima nudi različite pogodnosti i usluge u obliku prefinjenog javnog prostora ispunjenog umetnošću.

Autor: Aulik Fišer architekti
Foto: BoysPlayNice

Izvedena iz postojeće geometrije lokacije, četiri pojedinačna kristalna volumena, oblikovana po principu fraktalne samosličnosti, izlaze iz niskog dvospratnog postolja, formirajući uličice i otvorene prostore koji podsećaju na raspored istorijskih gradskih centara.

Jedinstvena umetnička dela naglašavaju relevantne lokacije i deluju kao sastavni deo arhitekture kompleksa, zajedno sa bujnim unutrašnjim i spoljašnjim zelenilom.

Kontekst

Gradilište se nalazi direktno iznad stanice metroa, odmah pored jedne od glavnih gradskih radijalnih saobraćajnica, Evropska, koja povezuje centar grada sa aerodromom. Lokalitet ima visinsku razliku u rasponu od 7 do 14 metara i odmah je okružen heterogenim razvojem, sa susedstvom porodičnih vila praćenih stambenim zgradama srednje spratnosti, pa čak i socijalističkim stambenim naseljem dalje.

U 2012. godini, svesni značaja i komplikovanog karaktera lokacije, investiciona kompanija KKCG REG održala je međunarodnu arhitektonsku radionicu kako bi pronašla odgovarajuće rešenje za njen razvoj. Glavni izazov koji je predstavljala radionica bila je neadekvatnost velikog praznog zemljišta, u blizini tramvajskih i metro stanica, sa istaknutim mestom u panorami Praga i pogledom na Praški zamak.

Vizija za lokaciju / živopisno urbano okruženje

Klijent je zamislio čvrstu funkcionalnu vezu između arhitekture i javnog prostora, koja služi i lokalnim građanima i posetiocima. Bilo je potrebno kompleksno, jedinstveno rešenje sa poštovanjem okruženja i potreba građana. Dizajn je morao da bude siguran i svestan urbanog konteksta u isto vreme, da odgovara na razvoj okoline. Unapređenje javnog prostora, pešački pristupni putevi, urbani dizajn i uređenje su naglašeni kao glavni aspekti uspešnog rešenja. Zahtev za održivim funkcionisanjem zgrade išao je ruku pod ruku sa zahtevom za kancelarijski prostor sa ocenom A.

Glavni zadatak arhitektonske radionice bio je da iskoristi postojeću topografiju – i to na način da se u podzemnom delu projekta (na nivou ulice Kladenska) stvori mali lokalni tržni centar (cca. 9.000 m2). ), a zatim se na ovu platformu dodaje nekoliko (minimum tri) pojedinačnih volumena, obezbeđujući kancelarijski prostor (približno 26.000 m2).

„Naša preduzetnička vizija se ne završava dobrim investicijama, želimo da naše projekte razmotrimo iz mnogo šire, a iznad svega, dugoročne perspektive. (Petr Pujman, generalni direktor, KKCG Real Estate Group)

Tokom 20. veka duž Evropske ulice odvijao se značajan urbani razvoj. Ovde su se podizala sedište kompanija i druge impozantne zgrade. Nažalost, većina njih je samo ojačala karakter uličnog pejzaža, ali ništa nije učinila za stambeni razvoj dalje od ulice. „Ono što smo smatrali najvećom snagom projekta bila je ambicija da dopremo i pomognemo u poboljšanju susednih oblasti. (Aulik Fišer architekti)

I za projektanta i za arhitektu, postao je zajednički cilj da se lokalnim stanovnicima obezbedi živahan urbani kompleks koji nudi sadržaje, kafiće, restorane i prodavnice – u obliku prefinjenog javnog prostora.

„Pored kancelarijskih i poslovnih funkcija kompleksa, naš glavni cilj je bio da dopunimo javne usluge i sadržaje u slivnom području i poboljšamo pristup stanici metroa. (Petr Pujman, generalni direktor, KKCG Real Estate Group)

Arhitektura koja odgovara vizuri / princip fraktalne samosličnosti

„Proučavajući dostupne istorijske karte, shvatili smo da je nepravilan oblik gradilišta, koji podseća na izduženi trougao, zapravo zapis starih puteva koji vode do Praškog zamka. Njihov oštar ugao ima smisla zbog različitih nadmorskih visina. Iskoristili smo postojeću geometriju, razvili je dalje i ponovo otvorili prolaz kroz lokaciju. Zatim smo podelili lokaciju na samoslične fraktalne segmente.” (Aulik Fišer architekti)

Četiri pojedinačne zapremine zgrade su oblikovane prema principu fraktalne samosličnosti i izvedene su iz postojeće geometrije lokacije. Ovaj pristup je stvorio prilagodljiv oblik zgrade koji se menjao sa karakterom i nadmorskom visinom perimetarskih ulica, dok je i dalje ispunjavao zahteve tipologije poslovnog prostora.

Nepravilni oblici zapremina nisu proizvoljne spoljašnje dizajnerske karakteristike, u stvari se blisko uklapaju sa unutrašnjim rasporedom i funkcijom zgrade. Svaki od četiri toma je sličan ostalim, i svi su povezani u jednu kompoziciju. Pažljivo sastavljen od nepravilnih „kristala“, nastaje oblik propusnog gradskog bloka.

Propustljivost i povezanost

Naš cilj je da ponovo osmislimo tradicionalni gradski blok kako bi dočarao isti kvalitet javnog prostora kao istorijski centar, ali bi zadovoljio naše trenutne zahteve za kvalitetom unutrašnje sredine i istovremeno omogućio individualni arhitektonski izraz. (Aulik Fišer architekti)

Obim dizajna je prevazišao samo estetiku pojedinačnih zgrada i racionalni raspored poda – prostor oko i između zgrada bio je podjednako važan. Četiri kristalna volumena stoje na niskom dvospratnom postolju.

Svrha postolja je da se pozabavi različitim visinama susednih ulica. Između kristala formiraju se uske uličice i mali otvoreni prostori koji podsećaju na javne prostore tipične za kompaktne istorijske gradske centre.

Dizajn takođe uvodi malu „pijacetu“, koja se nalazi na mestu sličnog prethodnog istorijskog trga. „U poređenju sa mnogim velikim javnim otvorenim prostorima niske aktivnosti izgrađenim od druge polovine 20. veka, mali gradski trgovi obično imaju mnogo bolji osećaj. (Aulik Fišer architekti)

Pjaceta takođe omogućava pristup bez prepreka celom kompleksu zgrade i predvorju stanice metroa. Skulptura Federika Dijaza naglašava značaj mesta. I za unutrašnjost i za eksterijer, obim mogućeg kretanja kroz kompleks mogao bi se uporediti sa mravinjakom.

Zastakljena fasada – Izražavanje kompozicije bloka

Tehnološki komplikovan, potpuno zastakljen sistem zavesnih zidova predstavljao je najbolju opciju za formalno izražavanje blokovske kompozicije – nije bio cilj sam po sebi, niti je trebalo da demonstrira suverenitet kancelarijske tipologije.

Dovoljna tačnost kristalnih oblika mogla se postići samo sa strukturnom staklenom fasadom. Određivanje karakteristika prenosa svetlosti za staklo koje se koristi za projekat omogućilo je spoljnom posmatraču da sagleda složenu geometriju zgrada, izbegavajući, u velikoj meri, bilo kakve jake refleksije ili odsjaj sunca, nepoželjan u datom urbanom kontekstu. Konačni dizajn postiže delikatan balans između tehničkog rešenja i naglaska na prirodnom dnevnom osvetljenju, čak i za radne prostore koji se nalaze dublje u planu.

Čvrst i tradicionalniji formalni izraz dvospratnog postolja pomaže da se zgrada integriše sa okolnim urbanim kontekstom ulice Kladenska. Na nivou ulice, čvrsti zidovi od svetlih kamenih obloga isprekidani su velikim prozorima.

Pravilniji, vertikalni delovi staklenih zavesa koriste montažnu modularnu fasadu, dok složeniji, ugaoni i trodimenzionalni delovi koriste fasadu sa sistemom štapića. Tokom razvoja projekta, napravljeni su 3D štampani modeli u punoj veličini za testiranje nekih od najsloženijih strukturnih elemenata. Izvanredan deo omotača zgrade predstavlja stakleni plafon koji se proteže između zgrada I i II. Trodimenzionalna čelična nosiva konstrukcija uključuje servisnu šupljinu za periferno ožičenje na donjoj prirubnici čeličnog profila.

Javni prostor i vegetacija / Balansiranje izgrađenih površina i zelenih površina

Uglavnom, novi javni prostori dobijaju dovoljno dnevne svetlosti i dovoljno su zaštićeni od buke Evropskog radijalnog puta. Pojedinačne zgrade – kristali – postavljene su u stepenaste zelene bašte, njihova predvorja i dvorišta ispunjena su bujnom vegetacijom, a puzavice rastu kroz zgrade. Za ovaj projekat dizajniran je eksperimentalni oblik unutrašnje vegetacije, sasvim za razliku od tipičnog zelenog zida. Nekoliko velikih, trodimenzionalnih struktura od grubo tesanih drvenih stubova podignuto je da nose epifitske biljke. Nakon toga, u istočnom delu lokacije projektovan je otvoreni zeleni park sa izraslim drvećem, uravnotežujući izgrađene površine i zelene površine.

„Značajnija upotreba zelenila bi, u slučaju Borislavke, bila u suprotnosti sa vizijom arhitekata. Pojedinačni volumeni simbolizuju kristale, a kristali imaju tendenciju da budu čisti. U projektu Borislavka razmera zelenila je u harmoničnom odnosu sa celokupnim dizajnom. „Epifit“ (Epifit) čini žarišnu tačku, do koje se došlo nakon temeljne potrage za jedinstvenim načinom korišćenja unutrašnjih biljaka. Posebnost ovog rešenja je u obliku same instalacije, ali i u bliskoj povezanosti sa arhitekturom. To nije samo vegetacija, već umetničko delo koje je živo i promenljivo.” (Zdenek Sendler, pejzažni arhitekta)

Integrisanje umetnosti u arhitektonski program

Arhitekte Centra Borislavka su od početka predvidele nekoliko jedinstvenih umetničkih intervencija kao sastavne delove koncepta dizajna. Za njihovu realizaciju razmatrane su dve moguće faze u razvoju projekta.

Prva grupa umetničkih dela bi bila završena u trenutku završetka zgrade i postavljena na unapred određenim lokacijama (na pjaceti, ispred glavnog ulaza ili u određenim unutrašnjim pozicijama).

„Uvek se shvatalo da umetnička dela slobodno izražavaju viziju umetnika, jedino što su arhitekti naveli je njihova lokacija. Nije bilo kratkog traženja zajedničke teme ili polazne tačke za nameravana umetnička dela, niti naznaka o tome kako treba da budu integrisani ili suprotstavljeni arhitekturi zgrade.

„Pošto je dizajn i razvoj ovih umetničkih dela prethodio završetku zgrade i okolnog javnog prostora, uz konsultacije sa umetnicima, dat je prednost određenom bezvremenskom kvalitetu u odnosu na savremeni društveni komentar. Morali su se uzeti u obzir i dugoročni efekti koje bi ova umetnička dela imala na pojedinačne javne prostore.” (Petr Pujman, generalni direktor, KKCG Real Estate Group)

Međutim, sve skulpture iz prve grupe (Aerial Federika Diaza, Ledovec (Ledeni breg) Maksima Velčovskog, Planeta (Planeta) arhitekata Centra Jana Aulika, Leoša Horaka, Davida Zalabaka i vajara Pavla Filipa i Proudeni (Protok) Jana Poupea) konačno su zamišljeni kao blisko povezani sa osnovnim prirodnim principima, čime se manifestuje nenamerna, ali utoliko upadljivija sinergija između umetnika i sredine u koju su ušli.

Unutrašnje okruženje – kancelarijski prostor

Savremeni kancelarijski enterijeri neizbežno su ispunjeni jedinstvenim proizvodima, pa je za udobnu svakodnevnu upotrebu veoma važno dopuniti ih individualnim, prilagođenim i zanatskim rešenjima. Pojedinačni i ujedinjeni elementi rade zajedno u snažnoj, prirodnoj i uravnoteženoj kompoziciji. Boje i teksture sirovih supstanci i prirodnih građevinskih materijala takođe služe kao važan alat za dizajn enterijera.

Održivost

Za svoje rešenje za upravljanje kišnicom, obimne zelene krovove i sistem upravljanja energijom zgrade (povraćaj energije iz liftova, izmenjivača toplote), između ostalog, kompleks zgrade je nagrađen međunarodno priznatim ekološkim sertifikatom LEED Gold.