Bridge Plaza Novi Beograd

Uspostavljanje novih vrednosti modernog života u okrilju arhitekture, dovelo je i do praćenja novih zahteva u segmentu projektovanja poslovnih prostora.

Autori: ZAPP d.o.o.; Studio Architehna
Vizual: ZAPP d.o.o.; Studio Architehna

Prepoznajući značaj promena u samim potrebama kompanija zakupaca danas, kao i sveprisutan trend rastuće tražnje za kupovinom sopstvenog poslovnog prostora, Investitor Floor Art tržištu nudi savremeno osmišljenu poslovnu zgradu – Bridge Plaza u najlepšem delu centralne poslovne zone duž Bulevara Milutina Milankovića u bloku 43.

Kompleks Bridge Plaza, za koji je glavni projekat uradio autorski tim arhitektonskog biroa ZAPP iz Beograda, a autori projekta enterijera iz Studia ARCHITECHNA su dizajner Dejan Milošević, i arhitekte Marko Ranđelović i Nemanja Jurišić, poseduje 3 nivoa podzemne garaže i 8 nivoa kancelarijskog prostora koncipiranog da zadovolji i najsofisticiranije potrebe savremenog poslovanja, kao i maloprodajni prostor za uslužne delatnosti u prizemlju kompleksa. Izgradnja je već započela a prve kompanije (kupci i zakupci) će preseliti svoje poslovanje u Bridge Plazu na jesen 2022 godine.

Kompleks Bridge Plaza se sastoji od dva poslovna objekta, od kojih je jedan namenjen prodaji a drugi izdavanju poslovnog prostora, ostavljajući maksimalnu fleksibilnost prilagođavanja potrebama pojedinačnog poslovanja, ponudivši po prvi put na našem tržištu i opciju kupovine i opciju izdavanja.

Objekat se oblikovno arhitektonski nadovezuje na postojeći susedni objekat Square 43, koji je takođe projektovao arhitektonski biro ZAPP. Namena objekta je isključivo poslovna. Objekat je ugaoni i projektovan je u formi slova L, pa je takav oblikovni koncept podređen funkcionalnom. Prizemlje objekta projektovano je kao prodajni prostor podeljen na tri (3) lokala kojima se pristupa jednom od bočnih saobraćajnica.

Od prvog sprata funkcionalne celine se dele po krakovima objekta i svaka funkcionalna celina treba da ima svoje vertikalno komunikacijsko jezgro (stepenište i liftovi koji kreću od najniže etaže garaže). Ispod etaže prizemlja nalaze se tri etaže garaže. Materijalizacija objekta je usklađena sa susednim objektom radi postizanja jedinstvenog arhitektonskog jezika. Kolski pristup zgradi omogućen je iz bočne pristupne saobraćajnice odakle se ulazi u podzemnu garažu dvosmernom rampom. Pešački pristup je projektovan iz obe sekundarne ulice, odnosno u oba dela objekta ponaosob.

Kao polazna tačka u projektovanju enterijera objekta krenulo se od prostora koji i jesu zona od koje sve počinje i kojom radni dan počinje i kojim se završava, od ulaznih holova koji samom svojom funkcijom, značajom i estetikom predstavljaju “vizit kartu” i koji formiraju i definišu prvi utisak posetioca i zaposlenog o prostoru i samoj kompaniji.

Glavni cilj bio je stvoriti osećaj ekskluzivnosti, otmenosti, vanvremenskog dizajna bez slepog praćenja aktuelnih trendova u dizajnu, ali sa druge strane usklađenosti sa savremenim konceptima poslovanja.

Prostori koji su formirani arhitektonskim projektom činile su dve potpuno odvojene zone ulaznih partija, različite pozicije u okviru objekta, različite strukture i izražene razlike u površinama. Ulaz K1 čini prostor od 60m2 dok ulaz K2 prostor od 155m2.

Takođe pozicija ulaza K2 je eksponiranija ka okruženju, izlazi na pristupnu internu saobraćajnicu i kao takav “dominira” u odnosu na manji ulaz na zadnjoj strani objekta. Projektantski i dizajnerski se moralo naći rešenje koje će manjem ulazu dati jednak značaj i upečatljivost.

Razmišljanjem o tom disbalansu došlo se na ideju da se cela struktura grubo obrađenog kamenog zida i struktura plafona “nastave” iz enterijera sve preko zone trotoara i platoa formiranih ispred ulaza u objekat.

Na taj način se finom estetikom klasičnih arhitektonskih elemenata ostvarila veza enterijera i exterijera i samim tim vizuelno “proširenje” i isticanje manje ulazne partije K1.

Kako bi se ublažila strogost i monumentalnost kamenih površina, u prostor je u vidu obloga i plafona uvedeno drvo u vidu furnira oraha koji unosi toplinu, dozu modernog i prefinjenog u prostor.

Kao upečatljiv motiv u holu K2 nameće se zid izrađen od kortena u potpuno industrijskom dizajnu sa izraženim nitnama što je i bila asocijacija na tradicionalnu konstrukciju metalnih mostova a shodno samom nazivu objekta “Bridge Plaza”.

Kao još jedan bitan motiv u dizajnu holova uočavaju se “ostrva” koja predstavljaju žardinjere za zelenilom u cilju oplemenjivanja celog prostora.

Prostoru stepeništa, odnosno protivpožarnih jezgara takođe je posvećenja posebna pažnja kako se ne bi stvorila estetika koja puko prati funkciju takvih prostora. Ograda nije tretirana samo kao funkcija koja ce zadovoljiti elementarne propise i norme već je posmatran kao skulptura koja se proteže kroz sve etaže i čini jedinstven i nekarakterističan dizajn za ovakve prostore a opet ispunjava sve propisane norme protivpožartnosti i bezbednosti.

Ostale etaže objekta namenje izdavanju predvidjene su arhitektonskim projektom u sistemu “shell and core” , u skladu sa savremenim tendencijama u pogledu projektovanja objekata poslovne namene. To je omogućilo fleksibilnost i slobodu u samoj organizaciji i dizajnu enterijera kancelarijskog prostora a u svemu prema zahtevima i željama investitora i korisnika prostora. Bio je veliki izazov kako uklopiti pojedinačne želje i zahteve pojedinačnih korisnika u smislu njihovih potreba, estetike i senzibiliteta.

Ideja je bila da se ne pravi jednoličan, korporativni pristup projektovanja poslovnog prostora već da se svakom pojedinačnom prostoru da karakter u skladu sa željama korisnika a da sve zajedno i dalje bude u harmoniji i sa ulazom, holovima, koridorim. Svaki enterijer je koncipiran kao “odelo po meri“ korisnika tog prostora. Enterijer kancelarija sa većim brojem korisnika projektovane su u mirnim tonovim i linijama sa svrlo svedenim i prefinjenim detaljima i materijalima. Svaki komad nameštaja ( komoda, plakar, radni sto) je dizajniran sa pažnjom i svakom je dat autentičan dizajn.

Posebna pažnja posvećena je dizajnu direktorskih i zajedničkih prostora za sastanke i prezentacije. Kancelarije za rukovodeće strukture dizajnirane su u vanvremeskom dizajnu sa ekskluzivnijim izborom materijala i unikatno dizajniranim komadima nameštaja i oblogama zidova.

Takođe su i pozicije plafona dobile svoju masu i detalj kako bi ceo prostor dobio izgled ekskluzivnosti, ozbiljnosti i stvorio utisak poverenja kod klijenta. Kao zanimiljiv detalj svakako se izdvaja projektovani hologramski sto za prezentacija u konferens sobi. Koloritski sistem je svedene palete, budući da je primat prepušten dizajnerskoj liniji.

AUTORI: ZAPP d.o.o.; Studio Architehna