Vrtić “Vackor” u Subotici

Dečiji vrtić „Vackor”, je izuzetno enterijersko delo kojim se postavljaju novi kriterijumi u projektovanju i realizaciji objekata javne namene u Srbiji.

Foto: Arhitektura dizajn studio d.o.o. Subotica

Ovo delo nije značajno samo zbog svojih izuzetnih esteskih i funkcionalnih vrednosti, već je takođe od izuzetnog značaja jedna skrivena, posebna vrednost ovog prostora, njegova edukativna vrednost.

Nudeći čitav jedan novi svet svojim malim korisnicima, ali i roditeljima koji imaju sreće da imaju pristup ovom interesantnom zdanju, predstavlja značajan korak u približavanju društva tokovima savremene arhitekture, promovišući je kao značajan i uticajan fenomen koji učestvuje u kreiranju opšteg .

U novootvorenoj ustanovi je obezbeđen kvalitetan smeštaj i obrazovanje za stotinak mađarskih mališana. Projekat je sproveden u okviru Programa razvoja vrtića u Karpatskom basenu uz posredstvo Mađarskog nacionalnog saveta. Investitor izgradnje i vlasnik parcele je Fondacija „Sekereš Laslo”. Ukupna vrednost investicije je 884 miliona forinti.

Energetska efikasnost je bila važan aspekt u dizajnu zgrade. Ugradnjom solarnih panela i solarnih kolektora obezbeđen je deo potrošnje struje i tople vode. Takođe, sve staklene površine zgrade su izrađene od nelomljivog materijala koji u slučaju udara ostaje u jednom komadu i ne uzrokuje povrede.

U svim aspektima se nastojalo da se izgradi najsavremeniji vrtić. Odvojene prostorije za svaku starosnu grupu dece imaju odvojene svlačionice i umivaonike. Uz to, u novom vrtiću postoji nekoliko zajedničkih prostorija, teretana, spoljno dvorište i dobro opremljeno igralište.

Planirano je da ustanova ima 20-25 zaposlenih. U prizemlju zgrade, dve jaslice a na spratu tri prostorije za vrtićke grupe za boravak ukupno oko stotinu male dece. Objekat se nalazi u zoni mešovitog stanovanja u užem centru grada, u ulici Braće Radić koja ujedno predstavlja i zaštićenu prostornu celinu u Subotici.

Simbol predškolske ustanove je medvedić po imenu Vackor koji predstavlja prepoznatljivi lik u crtanim filmovima na mađarskom jeziku. Njegov lik se prožima u vidu zidnih mdf obloga kroz čitav objekat. Ideja je bila da se kroz jednostavne geometrijske oblike i primarne boje napravi mikro svet za krajnjeg korisnika – decu, koja će imati tu slobodu da razvijaju svoju maštu.

Kako bi se dobila skladna celina, potrebno je bilo poznavati materijale, boje, geometrijske forme koje će zajedno uneti harmoniju u svaki kutak ovog prostora.

S obzirom da je projekat enterijera otpočet u sivoj fazi, od velike važnosti je bilo pre svega upoznati svaku sobu pojedinačno, na koji način je ona osvetljena odnosno na koji način komunicira sa ostatkom objekta. Pre otpočinjanja razrade projekta enterijera, pojavila se potreba za intervencijom tokom sive faze. Naime, hodnici koji su dominantni na svim etažama imali su ograničeni izvor prirodne svetlosti. Rešenje je pronađeno u kružnim prodorima na zidovima koji dele prostor hodnika i dečijih soba (na prizemlju i prvom spratu), hodnika i prostora za lekara kao i hodnika i prostora za studente (na potkrovlju).

Zahvaljujući prodorima unet je dodatni kvalitet. Kružni otvori napravljeni su i u bočnim zidovima kod stepenišne vertikale koja je isto predstavljala mesto sa malim izvorom prirodne svetlosti i pored projektom obezbeđenog stepenišnog svetlarnika. Prodori su zatim zatvoreni sa transparentnim pampleks staklom i drvenim ramovima koji su farbani u belu boju.

U procesu istraživanja geometrije prostora i budućih stolarskih pozicija, neprestano je trajalo razmišljanje oko prikladne kolorističke šeme koja će uvezati prostor na najbolji način a ujedno biti odgovarajuća za korisnike. Izabrane boje koje unose akcentiranu energiju u prostor su plava, žuta i crvena, jer harmonija je postignuta u kontrastu pomenutih primarnih boja i pastelnih neutralnih boja poput sive, bele i bež.

Svi radijatori sakriveni su perforiranim maskama od mdf, farbanim u različitim bojama. Sve maske u sobama farbane su u belu boju dok su u komunikacijama farbane u primarne boje. Svi razvodni ormani, ćoškovi zidnih površina pokriveni su mdf farbanim pločama.

Graderoberi

Svakom otvorenom prostoru koji ima ulogu dečijeg garderobera, dodeljena je primarna boja. Ovakav sistem rasporeda kolorita pomaže deci da prepoznaju svoj garderober a ujedno i svoju dečiju sobu u kojoj borave.

Grupne sobe (dečije sobe, lekarska soba, soba za izolaciju, stručna služba psihologija, stručna služba logopeda, administracija, zbornica, magacin)

Dečije sobe – Dominantne boje na zidnim i plafonskim površinama je bela dok je na podu nekližuća obloga od kaučuka u bež boji. Akcentiranu boju u prostoru, kod svake dečije sobe unose vrata koja povezuju sobu sa dečijim garderoberom i sa dečijim toaletom.

Jastuci i strunjače obloženi su zelenim mebl štofom. S obzirom da deca obavljaju sve aktivnosti u jednoj sobi sem fizičkog vaspitanja, od prostora se jednostavno zahtevalo da bude neutralan sa naglaskom na lako održive i perive površine.

Završne obrade zidnih, plafonskih i podnih površina za sobe u kojoj spadaju lekarska soba, soba za izolaciju, stručna služba psihologija, stručna služba logopeda, administracija, zbornica, magacin, su identične. Za podnu oblogu korištena je nekližuća, lako održiva, obloga od kaučuku u bež boji.

Zidne površine su farbane u beloj disperzivnoj farbi sa izuzetkom u lekarskoj sobi i sobi za izolaciju gde je upotrebljena i plava disperzivna boja ne pojedinim zidovima. U okviru pozicija nameštaja, dominiraju smirene boje, neutralne.

Ustanova “Vackor” će ujedno biti i vaspitno-obrazovni vrtić. Pružiće priliku vaspitačima koji su završili studije na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku na smeru vaspitač, kao i studentima koji pohađaju obuke u organizaciji Vojvođanskog mađarskog centra za obrazovanje, istraživanje i kulturu, da obavljaju praksu.

Dečiji toaleti

Visoki stepen bezbednosti, pristupačnost i lako održavanje neke su od karakteristika dečijih toaleta. Za podne obloge korišćena je keramika Sistemn M829 Neutro bianco puro 30x60cm dok je za zidne keramičke pločice korišćena kombinacija Sistem Mehj Citta bianco 10x10cm i Sistemc MI0V Citta ocra.

Umivaonici, ogledala, svi prateći aksesoari i wc šolje odabrani su iz posebne Vitrine kolekcije Sento kids koje su specijalno dizajnirane za decu, postavljeni su na određenoj visini koje prati anatomiju deteta tog uzrasta.

Autor projekta enterijera: Arhitektura dizajn studio d.o.o. Subotica
Odgovorni projektant projekta enterijera: Živka Radulović Ražnatović dipl.inž.arh.
Saradnici: Danica Ražnatović mast.diz.ent., Bojan Kujundžić mast.inž.arh.
Fotografije: Arhitektura dizajn studio d.o.o. Subotica
Investitor: Fondacija ‘’Laslo Sekereš’’, Subotica
Površina (BRGP): 1651.80m2
Spratnost: P+1+Pk