Hotel Mona Plaza

Hotel Mona Plaza smešten je na Donjem Dorćolu u bloku izmedju ulica Cara Uroša, Dračke, Solunske i Mike Alasa. Projektnim zadatkom predviđeno je oko 170 smeštajnih jedinica sa pratećim sadržajima koji obuhvataju multifunkcionalni kongresno-izložbeni prostor, kafeteriju, restoran, bar, fitness centar, wellness i dva podzemna nivoa garaže.
AUTOR: Milan Dimitrijević, dia

Naziv objekta: hotelski kompleks ‘ Hotel Mona Plaza ‘
Površina: 17.854 m2
Lokacija: ul. Solunska, Dorćol, Beograd
Godina projektovanja: 2016-2018
Godina izvođenja: 2018-2020
Investitor: Mona Hotel Management
Projektni biro: OFF
Projektanti: Dalibor Pantić, dia; Bojana Dimitrijević, mast. ing. arh; Sara Vukmirović, mast. ing. arh; Jovan Jevitć, mast. ing. arh; Anđelka Marković, mast. ing. arh; Nina Kljajević, mast. ing. unut. arh
Foto: Arhiva autora

Na parceli predvidjenoj za izgradnju nalazili su se objekti nekadašnje fabrike čokolade Kosta Šonda podignute 1910 godine. Zavod za zaštitu spomenika evidentirao je neke od njih kao značajne za industrijsko nasleđe grada Beograda. Kao kulturno dobro, oni uživaju prethodnu zaštitu i ne smeju se rušiti.

Jedan od glavnih arhitektonskih izazova lokacije bio je kako funkcionalno i prostorno usaglasiti novi kompleks i postojeću strukturu, a da se pri tome ne naruši duh mesta. Posebnu pažnju zahtevalo je poštovanje zatečenog urbanizma i stilsko uklapanje savremenog objekta u istorijsko nasledje.

Kao odgovor na veoma složen prostorni kontekst, postojeća fabrika čokolade ‘Kosta Šonda’ spratnosti od P+3 do P+4 rekonstruisana je pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika. Novoizgrađeni trinaestospratni objekat projektovan je tako da podržava zatečeni koncept otvorenih blokova i slobodnostojećih visokih zgrada u okruženju.

Posmatrano iz ulice Cara Uroša, “kula” je smeštena iza objekta nekadašnje fabrike. Takvom dispozicijom, neutralnom materijalizacijom i svedenom plastikom, formira se slojevitost planova, a zaštićeni objekat ostaje istaknut u uličnoj silueti.

Pema Dračkoj ulici, uklonjeni su prizemni pomoćni objekti. Time je otvoren pristup unutrašnjem bloku. U cilju postizanja integracije sa okruženjem, formirani trg nije tretiran isključivo kao deo novog hotelskog kompleksa, već predstavlja proširenje javnog prostora kome pristup imaju svi korisnici. Projektovan je bez ograda i paravana, sa hortikulturnim uređenjem, stazama, skulpturom i ozelenjenim zabatnim zidom postojećeg objekta.

Dok iz ulice Cara Uroša nova kula ostaje nenaglašena, sa pristupnog platoa postaje dominantna. Ovaj kontrast u odnosu objekta i okruženja doprinosi dinamičnosti sagledavanja kompleksa.

Kontekstualni odnos između starog i novog objekta uticali su na organizaciju i dizajn prostora unutarnjih. Kao kulturno dobro, bivša fabrika namenjena je svim posetiocima kroz sadržaje kafeterije, restorana, bara, kongresnih prostora, fitness i wellness centra. Enterijer naglašava industrijski duh, ističući na taj način prvobitnu namenu objekta.

Javne funkcije zastupljene su i u nižim etažama kule. One obuhvataju lobi, kongresne sale i izložbene prostore. Spratovi novog objekta koji nadvisuju bivši fabrički kompleks namenjeni su smeštajnim jedinicama i pružaju gostima prostrane vizure ka gradu i rekama. Na krovnoj terasi projektovan je vidikovac sa panoramskim pogledom.

Kompleks hotela sa pratećim sadržajima čini objekat novim focus mestom kako u zoni Dorćola tako i čitavog grada.