Arhitektonsko urbanistički projekat kompleksa Stari mlin, na osnovu kojeg je dobijena građevinska dozvola (uz saradnju sa Zavodom za zaštitu spomenika i drugim relevantnim institucijama), je zašticeno autorsko delo arhitekata Sanjina Grbića i Jovana Jovanovića. Na osnovu arhitektonsko urbanističkog, kao i idejnog projekta Grbića i Jovanovića (koji su tada radili u preduzeću Koling Beograd), firma U.M.A - Architekten Beograd je razradila glavni projekat kompleksa Stari mlin. Zgrada Starog mlina ima karakterističnu arhitekturu prilagođenu industrijskoj svrsi objekta. Sam parni mlin danas predstavlja spomenik kulture i pod zaštitom je države. Za njega se u narodu poslednjih decenija ustalio naziv Stari mlin, a stari Beograđani su ceo taj kraj zvali kod Starog mlina. Deo kompleksa Stari mlin jeste i poslovna zgrada New Mill, koja se nalazi rame uz rame sa hotelom Radisson Blu Old Mill. Zajedno, ove dve građevine formiraju jedinstvenu celinu istorijskog i savremenog dizajna, sa ukupno 255 soba i 3.000m² kancelarijskog prostora za iznajmljivanje.

Lokacija: Bulevar Vojvode Mišića, Beograd
Godina projektovanja: 2006. – 2012.
Godina izvođenja: 2012. – 2014.
Projektni biro: Koling a.d., Multicon i UMA Architekten
Investitor: PRIGAN d.o.o.
Generalni izvođač: LSG Building Solutions d.o.o.

Autori: Sanjin Grbić & Jovan Jovanović
Foto: Aleksadar Radš; Miroslav Petrović

Kompleks predstavlja jedan od retkih projekata u Beogradu u kome je moderna arhitektura sa izuzetnim umećem uklopljena uz postojeće istorijsko zdanje Prvog akcionarskog mlina koje je zadržano i rekonstruisano kao jedan od značajnijih industrijskih objekata Beograda s početka XX veka. Izgradnja Kompleksa, ukupne površine 25 000m², odvijala se u dve faze. U prvoj fazi, u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, završeni su konzervatorsko restauratorski radovi na postojećem objektu Starog mlina, ukupne površine 5060m². U drugoj fazi izgrađeni su novi objekat u kompleksu sa oko 14 000m², fizički usklađenih sa okruženjem, kao i podzemne garaže sa oko 10 000m². U prizemlju objekta nalazi se ulaz u hotelski deo, recepcija hotela sa pratećom administracijom, bar, prodajni prostor i restoran, dok su tri sprata predviđena za 69 apartmana različitih struktura.

U suterenu su isprojektovani tehničko servisni prostori. Konstruktivni sistem u objektu je postavljen prema konzervatorskim uslovima. Planirana je sanacija i delimična rekonstrukcija fasadnih zidova sa novoprojektovanom armirano betonskom konstrukcijom unutar objekta. Izgradnja novog dela kompleksa predviđena je od transparentnih materijala u vidu staklenih opni, koje će predstavljati potpuni kontrast masivno građenoj strukturi postojećeg mlina i još više ga isticati. Dve novoizgrađene kule spratnosti (P+9+Ps) predviđene su za hotel kapaciteta 255 soba, nivoa tri zvezdice. Na nivou povučenog sprata smeštene su sale za sastanke, konferencijska sala sa prijemnim holom, foajeom, barom i toaletima, te potrebnim tehničko servisnim prostorijama. U sklopu hotela projektovana je i garaža sa 141 parking mestom. Sadržaji komercijalno poslovnog tipa predviđeni su u objektu spratnosti (P+7+Ps). Spratovi su tretirani kao otvoren radni prostor sa mogućnošcu pregrađivanja montažnim pregradama i plakarima na dve poslovne jedinice po spratu. U podrumskim etažama smešteni su tehničko servisni prostori i parking prostor. Ispred objekta Starog mlina i smeštajnog dela hotela izgrađen je aneks kao veza između starog
rekonstruisanog zdanja i novoizgrađenih objekata hotela. Novo lice ove građevine dalo je i sasvim drugačiji, moderan izgled ovom delu Beograda, pogotovo u sklopu najava rekonstrukcije i zgrade BIGZ-a, koju takođe čekaju bolji dani.

Autor tekst: Ljiljana Đurović
Foto: Aleksandar Radoš