Rain Harvest Home. PROJEKAT U SKLADU SA PRIRODOM

“Moja ideja je bila da realizujem jednostavnu kabinu inspirisanu kabinom Alvara Alta u Finskoj kako bih sa svojom porodicom uživao u zelenilu.” J.S.

Autori: Javier Sanchez & Robert Hutchison
Photo credit: Fabian Martinez & Rafael Gamo

Dizajnirana od strane vlasnika kuće Javier Sanchez iz JSa architects i Robert Hutchison iz Robert Hutchison Architecture, koncept kuće Rain Harvest Home je ukorenjen u njenoj jedinstvenoj lokaciji.

Smeštena u rezervoaru el Penjon, pejzažu koji je postigao samodovoljnost vodom za zajednicu od 80 porodica na 450 hektara prirodnog rezervata, kuća prikazuje slikovit i čvrst primer onoga što održiva arhitektura definisana striktno kontekstom može biti, kako izgrađeno može da formira simbiotska prijateljstva sa svojom okolinom, u znak poštovanja i slavljenja prirode kojoj se pokorava .

Rain Harvest Home je jedinstvena struktura od tri niske forme: glavne rezidencije, samostalnog umetničkog studia i kupatila, sa sistemom rezervoara koji prečišćavaju prikupljenu kišnicu. Tri paviljona koja čine kompleks zamišljena su kao segmenti čija materijalnost omogućava da njihovo prisustvo nestane među vegetacijom kako bi se dožoveo pejzaž. Uživanje u sunčanim danima na suncu i kišnim danima pod krovom.

Otprilike dva sata zapadno od Meksiko Sitija u regionu Temaskaltepek, nedavno završeni dom za arhitektu i njegovu porodicu, daje novo lice sistemu zaštite voda. Rain Harvest Home integriše arhitekturu sakupljanja kišnice – neuobičajena praksa uprkos tome što region ima obilne padavine.

Svaka od zgrada ima nadzemni i podzemni sistem rezervoara koji prečišćava i skladišti kišnicu za snabdevanje kuće tokom cele godine. Sistem za prečišćavanje vode na licu mesta se prvenstveno napaja gravitacijom i sadrži pet cisterni koje obezbeđuju pijaću i tretiranu vodu. Sistem za prečišćavanje crne vode bez hemikalija takođe tretira otpadnu vodu na licu mesta, omogućavajući je da se ponovo koristi kao siva voda za upotrebu u toaletima ili za zalivanje voćnjaka u zemljištu, što zajedno sa bio-poljoprivrednim baštama pomaže u negovanju samostalnog sistema ishrane .

Na estetskom frontu, zgrade takođe artikulišu simbiotski odnos sa svojim prirodnim okruženjem. Svaka struktura se može pohvaliti značajnom količinom pokrivenog vanjskog prostora, zamagljujući liniju između unutrašnjosti i eksterijera. Glavna rezidencija je konfigurisana kao paviljon, sa više od dve trećine koji stoji kao otvoreni prostor koji se može koristiti tokom cele godine.

Pravougaone i uglavnom horizontalne forme, glavna kuća je opremljena krovnim monitorima kako bi omogućila prirodnom svetlu da se filtrira u sve njene prostorije. Ovaj odnos postaje introspektivan u kupatilu, koje sadrži toplu kupku, parni tuš, saunu i toalet koji okružuje hladni bazen koji je otvoren prema nebu.

Projekat poštuje mesto i kroz raspored i kroz korišćene materijale. Kuća ima podignut betonski i vulkanski kameni temelj, a drveni okvir sa čeličnom obodom kolonade podržava plutajući krov. Struktura je dopunjena sa tri krovna prozora za stvaranje povoljne sunčeve svetlosti za unutrašnjost.

Način na koji je kuća dizajnirana je takav da kada otvorite klizna vrata i ona se povuku u zidove, cela kuća se oseća kao da je sve napolju. To je kao veliki trem, gde vetar prolazi i osećate zvukove spolja, pa čak i magla ponekad prolazi unutar kuće.