Vizual: Grad Beograd
EXPO 2027 održaće se u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine sa temom „Play for Humanity: Sport and Music for All” („Igraj za čovečanstvo: sport i muzika za sve”). Radovi na izgradnji kompleksa EXPO 2027, već su počeli, ali vredi se vratiti u jun 2023 godine kada smo pobedili u sva četiri kruga glasanja na Generalnoj skupštini Međunarodnog biroa za izložbe (BIE) u Parizu.
Vi ste kao predstavnik Grada Beograda, kao organizatora za realizaciju projekta EXPO 2027, zajedno sa predstavnicima, može se reći skoro svih institucija ove zemlje, od samog početka uključeni u čitavu priču. Kako je izgledalo tada na početku i da li ste verovali da Srbija ima šanse da dobije ovako značajnu manifestaciju?
Na početku nas nekolicina je krenula sa pripremom materijala za samu kandidaturu i mogu vam reći da je čitav tim od samog početka bio optimista da Beograd može da dobije organizaciju ovako važnog događaja, a razlog za to je bio u tome što smo dobro sagledali mogućnosti i potencijal ostalih kandidata koji su se prijavili u tom trenutku. S druge strane smo dobro sagledali istoriju dodele organizacije Expa u čitavom svetu i shvatili smo da imamo veliku šansu, ukoliko na profesionalan i ubedljiv način prezentujemo našu kandidaturu. Očigledno smo u tome i uspeli.
Španski arhitekta Mark Fenvik je autor čitavog kompleksa. Koliko se idejno rešenje od tog prvobitnog konkursnog, pa do danas suštinski izmenilo i da li će se i na dalje menjati?
Španski arhitekta Mark Fenvik je već sada može se reći, neko ko je superstar u svetu kada pričamo o javnim objektima za veliki broj posetilaca. Podsetiću da je radio i tri stadiona za Svetsko prvenstvo u Kataru. On je naravno krenuo zajedno sa nama da razrađuje lokaciju, da bi u tom procesu projektovanja i izrade Master Plana, došli do kompozicije koja je idealna za organizaciju Expa, ali sa druge strane, uvek smo imali u glavi, da je veoma važno, ako ne i najvažnije, šta će se desiti sa tim kompleksom kada se završi EXPO, te smo jednoglasno zaključili da je jedino što to može biti, jeste budući sajamski kompleks, kako bi mogao da živi decenijama nakon završetka Expa. Naravno, kao i svaki projekat on je tokom projektovanja doživljavao određene izmene, što zbog propozicija Expa, što zbog funkcije Sajma, a svakako i u smislu arhitektonskog oblikovanja, obzirom da smo dobijali različite ideje, s jedne strane kako unaprediti izgled u smislu kvaliteta arhitekture samog objekta, a kako zadržati cenu izgradnje u optimalnim granicama.
Sa pozicije Glavnog gradskog urbaniste, Vi ste i tada izjavili, da će izgradnjom Expo kompleksa, Beograd dobiti proširenje gradske zone. Šta to konkretno znači kada je reč o saobraćajnicama?
Tako je. Očigledno se ovim širi gradska zona, jer se neke aktivnosti, kao što su sada sajamske manifestacije ili utakmice, sada premeštaju na zapadnu stranu grada i time otvarate mogućnost da se taj neki prostor koji nastaje između ovog kompleksa i recimo Novog Beograda, otvara za neke nove urbanizacije i popunjavanje funkcija koje nedostaju gradu Beogradu. Upravo to se odnosi na saobraćajnu mrežu, kao i na železničku mrežu koja je jedna od najvažnijih stvari koju ćemo uraditi pored Expa, jer je cilj da povežemo stanicu Prokop sa Nacionalnim Stadionom, odnosno prostorom Expa, kako bi na brz i efikasan način građani mogli da dođu u ovaj prostor ne koristeći putnički automobile. Već sada se saobraćajna mreža širi sa tendencijom da se u daljoj fazi u jednom trenutku poveže i sa ulicom Jurija Gagarina, kako bi imali dve, odnosno tri saobraćajnice paralelne sa rekom Savom, koja će biti neka tangenta, odnosno tetiva kroz buduću urbanu zonu koja će se tu naći.
Projekat je proglašen najznačajnijim za urbani razvoj u Evropi. Šta je sve predviđeno na tom prostoru od 167 ha za potrebe izložbe?
U prostoru od 167 ha, prvi od objekata koji će se graditi jeste Nacionalni Stadion. Južno od njega se nalazi kompleks EXPA, sa istočne strane imamo kompleks za smeštaj učesnika u organizaciji, misli se na predstavnike stranih zemalja koji će doći pre i biti ovde za vreme, i neposredno nakon završetka izložbe. Nakon toga taj kompleks će biti u vlasništvu Republike Srbije, i planirano je da će kroz različite programe oživeti kao stambeni prostor. Pored toga uz sam plato gde se nalazi Nacionalni Stadion, gradimo Aquatic Centar, kao najznačajniji objekat u Srbiji, namenjen vodenim sportovima, kako bi i plivači i vaterpolisti i svi drugi koji su najzaslužniji za jako veliki broj medalja, imali adekvatan prostor i za treniranje i za velika svetska takmičenja koja nakon završetka, mogu da se organizuju u našem glavnom gradu.
Projekat će se realizovati fazno. Šta se prvo gradi, a šta na kraju?
Projekat se zapravo realizuje jednovremeno, kada pričamo o gradnji Nacionalnog Stadiona, Expo kompleksu, sajamskom delu i ovim apartmanskim blokovima. Nakon toga sve to će biti generator nekih drugih funkcija koje će se tu razvijati zavisno od potreba grada.
Realizacija projekta biće sprovedena u skladu sa odredbama posebnog zakona, tzv. Lex specialis. Koje su glavne specifičnosti ovog zakona u odnosu na standardnu građevinsku regulativu?
Lex specialis je usvojen, obzirom da je to između ostalog bila i obaveza prema propozicijama organizacije koja nam je dodelila ovu kandidaturu. Po tim propisima svaki organizator Expa, mora posebnim zakonom da definiše sve elemete koji se tiču i funkcionisanja izložbe stranih zemalja i stranih kompanija koje će biti uključene u organizaciju, ali i koje će ostati da funkcionišu na teritoriji Beograda i Srbije. Svakako ovaj Lex specialis podrazumeva i olakšane procedure u svakom smislu, kako bi smo prosto stigli na vreme da završimo sve što je planirano.
Kao domaćin EXPO 2027, Srbija će imati veliku priliku i zamajac za razvoj u brojnim sektorima, a posebno u građevinskoj industriji i turizmu. Na koji način će se obezbediti sinhronizacija svega. Da li je već određeno ko će rukovoditi Ili nadzirati realizaciju, da bi se stiglo da se sve uradi u predviđenim rokovima?
Može se reći da čitava Gradska Uprava, kao i Vlada Srbije sa svojim preduzećima, učestvuju na pripremi ovog dogadjaja . Redovno se održavaju koordinacioni sastanci kako ne bi bilo probijanja rokova, ili preklapanja nekih aktivnosti, tako da u ovoj fazi mogu da kažem da sitem funkcioniše dosta dobro, čak odlično i ne vide se neki posebni problemi koji bi eventualno prouzrokovali neku vrstu kašnjenja. Svakako u koordinaciji sa građevinskom industrijom koja je u Beogradu pogotovo veoma razvijena, smatram da EXPO neće dramatično uticati ni na druge projekte, obzirom da će se kako tržišna ispitivanja pokazuju, smanjiti dalja stanogradnja, mislim da će čitava građevinska industrija kroz ovaj projekat obezbediti kontinuitet.
Expo 2027 je značajan za čitav region Balkana, koji je i dan danas turbulentan. Po mišljenju mnogih ekonomista, najveća vrednost ove manifestacije su kompanije koje će doći i investirati u Srbiju ali je bitna i humana poruka glavne teme koja se šalje u svet “Igraj za čovečanstvo: sport i muzika za sve”.
Intervju realizovala
Ljiljana Đurović, urednica ENTERIJER magazina