Autor: Archisystem Smart Space
Foto: Foto – Atelje Zemun
Za lokal koji je zauzeo čitavo prizemlje stambene zgrade u nizu izgradjene 70ih godina, autorski tim iz Archisystem Smart Space-a, na čelu sa arhitekticom Milenom Starčević, je definisao novi vizuelni identitet koji će utvrditi knjigu standarda za sve lokale jednog od najvećih lanaca salona lepote u Beogradu.
Iako je suština u raznolikosti, kvalitetu i dostupnosti usluga koje Wizard saloni pružaju, prepoznata je potreba da se istakne i prostorni integritet i odredi pripadanje jednom novom likovnom iskazu i krajnjem korisniku (što su u ovom slučaju 90% pripadnice lepšeg pola) i znatno prilagodjenijoj atmosferi.
Od nekadašnjih jakih kontrasta koji su se vezivali za ime ovih salona, ostao je samo eho – većinom su odabrani svetli, pastelni materiali neutralnih tonova, u pažljivom balansiranom odnosu toplih i hladnih. Naizgled mirne velike površine pod pažljivim okom otkrivaju treperavu igru sličnu konglomeratu kamena a privid nežnosti kompletnog ambijenta ima u sebi i skrivenu snagu koju daju obrisi stenovitih površina u reljefu, tekstura eko kože na stolicama i šamponjerama i složene koncentrisane mase formi koje određuje raspored funkcija.
Logičan tok funkcija od ulaza do zadnjeg izlaza iz salona, od onih koje su potpuno “društvene” i rado izložene chit-chatu i opštoj pažnji (čekaonica, frizerska mesta za pranje, šišanje i feniranje, manikir) do intimnijih (pedikir, posebni tretmani kose) i sasvim privatnih (masaža, tretmani lica i tela) pa do službenih (magacini, kuhinja i garderobe za zaposlene) vodi centralni pasaž lučne forme (inače light-motiv novog identiteta čarobnjakovog lanca). Ovakvim rešenjem postignuto je i vizuelno elegantmo zaklanjanje garderobera i praktičnih sadržaja. Grejna tela su potpuno zaklonjena (i iskorišćena) u prostoru uz izlog gde se pruža linijsko sedenje u čekaonici, ili su prikrivena multi-funkcionalnim maskama u drugim slučajevima.
Ograničena visina kojom prostor ovakve površine raspolaže, uz sva ograničenja instalacija koje su morale da se nađu i rasporede na tehnološki nužan način na plafonu, bila je poseban izazov za projektovanje. Blage lelujave linije i diskretna difuzna rasveta koja ih naglašava uspele su da pokažu da “ima nesto više” od osnovne ravni plafona i da daju prostoru da diše. Rasveta je posvećena posebna pažnja, sa potrebom da bude jaka i jasna, a da opet ne ostavi utisak hladnoće i indiskretnog blještavila u kojem je nemoguće naći osećaj opuštenosti i topline.
Posebne kombinacijespektra koje daju najrealnije boje i izvori takvog tipa su raspoređeni da omogućavaju da se u različitim položajima dolazi do efikasnog rada bez suvišnih i zbunjujućih senki. Ovde su kreirane scene koje su nalik nekom back-stageu na filmskom setu gde se dinamično dešavanje ne zaustavlja ni danju ni noću. Još jedna osteljiva tačka kompletne zamisli bila je održivost materijala u sredini izloženoj hemisjkim sredstvima, tako da budu su primenjeni materijali koji su postojani i laki za održavanje i dugotrajnu upotrebu. Zato su u projekat uvršćeni termo-oblikujući materijali tipa kerrock, granitna keramika, inox, zašticeni metal, vodootporni štofovi, ekokoža, ogledala i ornament stakla koje krije zelenilo kao element života u ovoj ušusškanoj, izolovanoj sredini gde se dešava magija lepote.