Lux vikendica Bainbridge House

FINNE Architects sa ponosom predstavljaju kuću Bejnbridž, osamljeno utočište na šumovitom mestu od 3 hektara na ostrvu Bejnbridž, malom gradu u zapadnoj državi Vašington. Put od 500 metara vijuga kroz šumu do kuće, koja se nalazi na čistini na vrhu pitomog brda. Kuća izlazi na blago nagnutu livadu na južnoj strani proplanka.

Autori: FINNE Architects
Photo credit: Benjamin Benschneider

Poreklo originalne kuće Bejnbridž, ili kuća na selu, danas popularnih vikendica, datira još iz 1766. godine, kada ju je izgradio Džob Stokton (1734–1771) — bogati kožar, unuk ranog engleskog doseljenika u to područje i rođak jednog od potpisnika Deklaracije o nezavisnosti, Ričarda Stoktona, uz primarnu magistralu novoosnovanog sela. Dizajnirana u georgijanskom stilu, tako nazvanom po četiri britanska monarha (George I, George II, George III i George IV) koji su vladali između 1714. i 1830. godine, Bainbridge House je postala poznata po svojoj simetriji i suzdržanom ukrasu, kao i po svojoj istoriji. U savremenom vremenu postala je i inspiracija za različite varijacije modernih lux vikendica, na ovom ostrvu, projektovanih za onaj deo američke populacije sa mesečnim primanjima od preko 100.000 $.

Sve u svemu, kuća je organizovana u dva glavna volumena, sa zastakljenim ulazom koji se nalazi između ova dva volumena. Krilo spavaće sobe je zapadno od ulaza, a dnevni paviljon se proteže na istoku, u pejzaž. Dnevni boravak ima velike staklene zidove na jugu i severu, omogućavajući pejzažu da okružuje prostor, sa kaminom koji je pričvršćen na istočnom kraju. Na severnoj strani stambenog prostora, skulpturalni volumen ostave obložen je organskom Kolumba ciglom iz Danske. Kamin je takođe napravljen od Kolumba cigle, sa spojem tri šarolike sive boje.

Plafon živog paviljona ima gustu šaru izloženih drvenih greda, prekinutih sa pet snopova svetlosti koje dolaze iz monitora krovnog svetla. Svaki svetlosni monitor je blago rotiran od ortogonalne geometrije drvenih greda, tako da postoji osećaj kretanja preko drvenog plafona. Svetlosni monitori na plafonu počinju u kuhinji, a zatim se otvaraju dok se posetioci kreću kroz prostor. Trpezarijski sto je postavljen preko puta kuhinje, sa velikim kliznim staklenim vratima koja se otvaraju na povišenu terasu sa pogledom na livadu.

Jednostavnost vlada izborom unutrašnjih završnica. Ormari od evropske bukve i beli obojeni hrastovi podovi kombinovani su sa spokojnim sivim zidovima. Kuhinjsko ostrvo je skulpturalni akcentni komad od belog kvarcita, sa pultom za doručak od livenog stakla podržanim od laserski rezanog čeličnog panela.

Kontinuirani dizajnerski rad autorskog studia FINNE u naglašenom modernizmu može se videti u nežno talasastim čeličnim svetiljkama koje vise preko kuhinjskog ostrva i trpezarijskog stola, pulta za doručak od livenog stakla, trpezarijskog stola po meri, rezervnog čeličnog i drvenog glavnog stepeništa, talasastog ormana sa drvenim ekranom blizu ulaznih vrata, i preklopljenim čeličnim vratima (iza kojih se krije TV sa ravnim ekranom) pored kamina. U istom maniru nastavlja se i u eksterijeru sa raznobojnim uzorkom prozirnih kedrovih obloga i jedinstvenom ručno rađenom danskom Kolumba ciglom. Ove linearne cigle imaju suptilnu mešavinu sive boje, stvarajući naglašene zidove u ostavi i kaminu u dnevnoj sobi.

Pored zadivljujućeg dizajna i eko arhitekture, kuća uživa i sve prednosti ostrva Bejnbridž, VA, rangiranog kao jedno od najboljih mesta za život u Vašingtonu.