Fotografija: Rade Kovač

Smešten u sklopu BW Residence, ekskluzivne zgrade u Beogradu na vodi, prvi Buddha Bar restoran u regionu predstavlja svežu destinaciju za ručavanje i noćni život.

 Buddha Bar u Beogradu, franšizni prostor firma BB Damile, je bio savršeno rešenje za čuveni brend u potrazi za lokacijom  koja je u potpunosti sinergirala sa njihovim DNK i konceptom. Jedinstveni koncept Buddha- Bar restorana osnovali su Tarja i Raimond Visan 1995. godine sa idejom mesta koje kreativno spaja fenomenalnu muziku, vrhunsku azijsku kuhinju, jedinstvene koktele, opuštajući ambijent i izuzetno posvećen tim profesionalaca. U protekle dve decenije otvoreno je više od 20 restorana u najpoznatijim svetskim metropolama poput Pariza, Londona, Monte Karla, Dubaija. Marakeša i drugih. Posle dugotrajnog napora i vizije grupe stranih investitora koji su srpski kapital prepoznali kao destinaciju koja se uklapa u Buddha-Bar filozofiju, konačno su stvoreni svi uslovi za otvaranje Buddha-bara u Beogradu, prvog zvaničnog franšiznog restorana u regionu, od Praga do Mikonosa. Restoran je pravi  dodatak Sava Promenadi, prostor u kome možete udobno sedeti, okupani predivnim netaknutim pozadinama spokojnog zalaska sunca i prirode i osetiti suštitinu  entiteta dizajna s kojim se Buddha Bar identifikuje.   

U skladu sa standard dizajnom franšizera GVE, za franšizni lanac restorana  Buddha Bar i dizajn konceptom  za koji su bili zaduženi francuski  dizajneri  brenda DWA,  projektantski tim Arhipro, je u ulozi vodećeg projektanta razvio projekat arhitekture, enterijera, tehnologija i svih servisnih instalacija restorana , u skladu sa ugovorom Design&Build. 

Dominanta figure Bude kao standard vizuelnog identiteta ovog lanca i  „Plovidba unutar plovidbe“, arhitektonski i dizajnerski moto Buddha bara, realizovani su na povrsini od 800 m2, od čega je 250 m2  rezervisano za najsavremenije tehnologije kuhinje. Restoran ima 200 mesta u enterijeru  i letnju baštu sa jos 150  mesta.

Upotrebljene su gotovo sve boje sunčevog spektra i najrazličitiji materijali prirodnog porekla, uz insistiranje na natur obradi ili autentičnoj teksturi. Potenciranje rustičnosti i ekspresivnosti ambijenta vidljivo je u zidnim sekvencama i drugim “ogoljenim” detaljima konstrukcije, kao i čestom upotrebom kontrasta (naročito toplih i hladnih boja odnosno tekstura). Pri svemu tome ideja-vodilja je bila sprovođenje principa totaliteta prirode, gde je priroda tumačena u urbanom kontekstu i prikazana u svom punom sjaju. Rezultat je krajnje živopisna, vedra, optimistička atmosfera, dosledna u opštem vizuelnom utisku i stilskoj koncepciji prostora. Kompletne obloge zidova barova su realizovane od bambusa koji je uvožen i bojen u radionicama Arhiproa.

Tapete, tkanine, dekori, tepih i ukrasi  su nabavljani od specijalnih dobavljača iz raznih destinacija, kako bi se unikatni koncept Buddha bara ispoštovao. U enterijeru su korišteni prirodni materijali:  drvo, cigla, dizajnirani furniri, parket sa intarzijama bakra, namestaj sa intarzijama bakra, kamen u pultovima i na zidnim površinama, teraco u ulaznom lobi-u sa intarzijama drugih materijala….

Gradacija u nameni prostora prati se po vertikali, i svoje polazište ima u zanimljivo koncipiranom ambijentu osnovne etaže, pogodnom za dnevne ali i za javne večernje susrete. Postojeća etažna visina omogućila je uvođenje još jednog nivoa, galerije, koja odiše nešto intimnijom atmosferom i namenjena je sedenju i radu.  Poseban umetnički poduhvat predstavlja šank u prizemlju, dizajniran kao svojevrsni “monolit” kontrasnih materijala, tekstura i, usled čega svaki ugao njegovog posmatranja rezultira drugačijom slikom i novom dimenzijom prostora.  

Nastojanje za jakim emotivnim dejstvom ambijenta, koje je svakako poteklo i sa velikim interesovanjem potencirano od samog investitora, može se pratiti kroz koloritski tretman, gde “boja pokreće prostor – prostor pokreće korisnika”. Pored toga, nesvakidašnjosti ovog ostvarenja doprinosi i sistem osvetljenja, nudeći nove efekte i konotacije enterijera. U elevaciji je prisutna dramatična, maštovita igra sa geometrijskim volumenima koje probijaju drvene rešetke iz međuspratne konstrukcije, i snažno raščlanjenom tavanicom sa ugrađenim svetiljkama. Rasveta je realizovana po unikatnom nacrtu brenda Budha Bar-a i radjena je custom made, sa kombinacijom visoko brendiranih evropskih proizvodjaca rasvete. U enterijeru je instalirano pametno upravljanje rasvetom, koje omogućava postizanje scena ambijenata kroz programiranje rasvete. Rad  na projektu Arhipro tima je trajao godinu dana, kako bi se usaglasila svaka stavka materijalizacije sa franšizerom i dizajnom  projektnog biroa DWA .

Rezultat je živopisan ambijent u kome suvereno vlada forma udružena sa koloritom. Nesputanost u kreativnom zamahu, čvrsto podržana od samih investitora, od suštinskog je značaja za ovaj blistav enterijerski poduhvat. 

Address: Hercegovačka 14a/b, Beograd 11000

buddhabarbeograd.rs