Prva 3D štampana kuća iz Srbije

Budućnost građevinske industrije je u 3D štampi, a to je prepoznala i inovativna kompanija „Natura Eco“ iz Čačka, koja je napravila prvu 3D štampanu kuću „ProtoDom“ u istočnoj Evropi.

Fotografija: Arhiva „Natura Eco“

Iako svi u prvi mah pomisle da je reč o nekoj maketi, to je zapravo kuća koja je odmah spremna za život. Napravljena je od betona sa dva čoveka i jednom mašinom za samo 21 sat i 15 minuta. Prva 3D štampana kuća pruža apsolutnu sigurnost jer su testiranja u saradnji sa Građevinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu pokazala da je otporna na vetrove, zemljotrese i druge nepogode.

U izgradnji kuće korišćena je inovativna tehnologija 3D štampača, koji su napravili mladi inženjeri kompanije „Natura Eco“.

– Prednosti 3D štampane kuće u odnosu na one koje su tradicionalno građene su kvalitet i čvrstina materijala, koji je u odnosu na standardni beton i opeku 3-5 puta čvršći. Takođe, važna prednost je i brzina gradnje jer svi radovi na 3D štampanoj kući teku simultano. Na kraju, važno je istaći i da je količina otpada ravna nuli jer se unapred zna potrebna tačna količina materijala – ističe Nikola Rakić, generalni direktor kompanije „Natura Eco“.

Ovakav vid inovativne gradnje rešava više problema. Pre svega, pruža sigurnost jer je mašina zapravo gradilište i ova činjenica je jako važna ako se ima u vidu da je pad sa skele u našoj zemlji među najčešćim povredama na radu. Takođe, korišćenjem 3D štampe u građevinskoj industriji nema probijanja rokova, a brzina i vreme štampe su unapred poznati.

– Dodatno smo uveli inovaciju u materijalu koji je praktično dva u jedan. Jedan materijal predstavlja zid i izolaciju koja se nalazi unutra, tj. u njemu imate i električne i vodovodne instalacije. Kada se ova mašina povuče, dobijate gotovu kuću oko koje nemate nikakve dodatne troškove i radove. Jedino ako hoćete možete da je okrečite i promenite boju zidova – objašnjava Miloš Jovanović, tehnički direktor kompanije „Natura Eco“.

Nove 3D štampane kuće, osim što su sigurne, otporne i brzo useljive, rešavaju i problem nedostatka fizičke radne snage, koji je sve veći na globalnom nivou. Sve je manje radnika dostupno za rad na gradilištima, a kod ovog tipa inovativne gradnje nekoliko ljudi mašine kontroliše iz kancelarije.

Nikola Rakić iz kompanije „Natura Eco“ objašnjava kako teče proces gradnje 3D štampane kuće.

– Kada se uradi model objekta u „CAD“ alatu, mi taj model prebacujemo u naš softver koji priprema model za 3D štampu. On određuje vreme štampanja i količinu materijala, a takođe i prepoznaje sve otvore – vrata, prozore, serklaže i instalacije. Svi ti dodatni radovi se sprovode simultano sa štampanjem samog objekta, pa nema gubljenja vremena – kaže Rakić.

Tim mladih inovatora iz Čačka otkriva da je interesovanje za prvu 3D štampanu kuću u istočnoj Evropi veliko, a da će rezervacije kuće uskoro biti moguće. Prve objekte planiraju da isporuče već u drugom kvartalu naredne godine. Takođe, u budućnosti planiraju i da razviju eko-zelene materijale, kako bi još više smanjili ugljen-dioksid emisije.