Projekat IDEALNA KUĆA, koji je ENTERIJER magazin pokrenuo krajem prve decenije Novog milenijuma, predstavlja potragu za modelom porodične kuće koji će nam pomoći ne samo da sagledamo postojanje kontinuiteta u zadržavanju osnovnih, početkom XX veka ustanovljenih karakteristika moderne arhitekture, već će ukazati i šta se izmenilo u shvatanju pojma „Porodične kuće” do danas. Svoje promišljanje IDEALNE KUĆE od 2010.godine do danas realizovale su ahitekte Anja Ivana Milić, Sanjin Grbić, Akademik Branislav Mitrović i arhitekta Vladimir Gugl. Autor IDEALNE KUĆE – 2014 je arhitekta Goran Vojvodić, autor koji je realizovao značajan broj izuzetnih arhitektonskih ostvarenja u zemlji i inostranstvu. Među najznačajnijima su: Upravna zgrada KSJ, Sportsko poslovni kompleks Gemax, poslovni objekti Anex, Porsche SCG (Beograd), Hemofarm (Bad Homburg), objekti banaka, gradskih većnica, obdaništa u Nojhausu, Drezdenu, Ormontu (SR Nemačka), izložbeno servisni saloni Audi, Porsche, Volkswagen, stambeni objekti za Dexon, Gemax, Exing, City Properties. Autor je rekonstrukcije objekata Beogradske filharmonije, Francuskog kulturnog centra, izložbenih salona Graniti Fiandre i BPM. Dobitnik je brojnih priznanja (22 nagrade i priznanja) za realizovana dela u zemlji i inostranstvu, od strane Muzeja primenjenih umetnosti, Salona arhitekture u Novom Sadu, Saveza arhitekata Srbije, BPB trofeja. Dobitnik je Borbine nagrade za arhitekturu, Aprilske nagrade grada Beograda za arhitekturu i urbanizam, kao i Velike nagrade arhitekture Saveza arhitekata za životno delo.

Goran Vojvodić (1959, Beograd) diplomirao na Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonskom fakultetu (1986). Profesionalni angažmani u IMSu, Energoprojektu, CIPu i od 1989. godine u arhitektonskom birou prof. W. J. Krings u SR Nemačkoj. Od 1992. godine radi u sopstvenom birou, a 2007. sa Jelenom Ivanović Vojvodić osniva BIRO.VIA. Od 2014. angažovan kao vanredni profesor Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta.

Objekat je formiran prostim reanjem tri kubična elementa, čime je omogućeno preplitanje različitih sadržaja po nivoima i prostorno-funkcionalnim zahtevima. Dvotrakt u formi, na gornjem nivou, je spojen-razdvojen ulaznom zonom i terasom na koju se pristupa ostakljenim mostom preko kaskadiranih podzidova sa vegetacijom. Razdvajanjem korpusa objekta je postignut dvostruki efekat – zadržavanje postojeće vizure sa morem kao stalno prisutnom scenom, i distanciranje raznorodnih sadržaja objekata – smeštajnog trakta sa tri sobe i zonom dnevnog boravka sa kuhinjom i trpezarijom. Na gornjem nivou je organizovan i kolski pristup sa garažom (koja ima direktnu-zatvorenu vezu sa javnim delom objekta). Antre objekata je koncipiran kao otvorena zona u letnjem periodu i može biti u potpunosti zatvorena sistemom pokretnih staklenih panela. Na donjem nivou, kome se takođe može direktno pristupiti sa dolaznog platoa stepeništem uz kaskadirane podzidove, je organizovan gostinski apartman, dnevni boravak – media room, spa i tness zona, kao i vinarija sa natkrivenim poluatrijumom – mestom opuštanja i degustacije vina.

Prostorna slika objekta je zaokružena promenadom u drvenoj oblozi izmeu podužnog, ostakljenog fronta objekta i njemu paralelnog bazena sa prelivom ka otvorenom moru. Ovako koncipiran objekat svojim odnosom prema zatečenoj morfologiji i neposrednom okruženju omogućava maksimalnu otvorenost, transparentnost svih sadržaja ka spoljnoj sredini. Taj konstantni dijalog između korisnika, otvorenog i izgrađenog prostora objekta možda bi mogao biti jedan od odgovora vecitoj težnji ka prepoznavanju atmosfere, duha mesta – „Genius Loci“, a samim tim i kvalikaciji ovog projekta u status „Idealna kuća“. Prezentovani projekat je rađen za poznatog investitora na lokaciji u blizini Sv. Stefana, Crna Gora.