Fotografija: curtesy Maison&Objet
Nakon prve decenije obeležene individualizmom, čini se da druga dekada novog milenijuma donosi povišenu svest o zajedništvu. Potreba koabitacije različitih rasa, nacija i generacija na planu trendova u opremanju enterijera ogleda se u nastanku na hiljade novih proizvoda koji za cilj imaju pomirenje različitosti. Novi stilodlikuje pre svega težnjom za humanim i zdravim življenjem. U skladu sa njime kuće postaju univerzalni wellness-i, prostori namenjeni okupljanju, druženju i povezivanju.
Prvi ovogodišnji sajmovi, pariski Maison&Objet i frankfurtski Ambienta, poznati kao glavni dizajnerski trendseteri, ove godine ne samo dasu zabeležili manji broj izlagača, već su i svojim konceptima pre svega želeli da ukažu na nastanak nove urbanosti. Nasuprot samodovoljnostiponovo je u prvi plan, kao i uvek u teškim vremenimaizbačen princip solidarnosti i udruživanja koji humanost stavlja u centar sistema.
Kao rezultat plasiran je optimističan stil koje se odlikuje vedrim bojama, jednostavnim geometrijskim linijama ili formama koje imaju sve odlike ušuškanosti, podsećajući dizajnom na prava gnezda.Sa druge strane ukazano je na brisanje granica koje dovodido nastanka svojevrsne transkulturalne estetike i predmeta koji pričaju univerzalnu priču. Umetnost i dizajn su spojili naizgled nespojive različitosti, kreirajući proizvode koji redefinišu princip identiteta. U toj novoj dizajniranoj humanoj konfiguracijikao treći korak se ističe stavljanje akcenta na prirodu i brisanje granica između unutrašnjeg i splašnjeg dela kuće. Kombinovanjem prirodnih i visoko sintetizovanih tehnoloških materijala, kreirana je nova kategorija proizvoda kojapre svega umekšava visoko urbanizovani stil življenja.
Kič ili umetnost, tradicija ili eksperiment, high tech ili jednostavnost, sve skupa podseća na pikselizaciju stvarnosti, ili pokušaj obuhvatanja svega postojećeg u umanjenom svemiru. Tako je poznati britanski dizajner Ron Arad realizujući Do-Lo-Rez kolekciju tepiha za poznatog španskog proizvođača Nanimarquinu i sofu zaMoroso, stvorio pravi 3D efekat. Sam naziv označava zapravo nisku rezoluciju i vibrantnom igrom crvenih, plavih i sivih boja,tepiha verno je odslikan virtualni svet piksela. Živopisni dizajnerski svet Karima Rashida i ove se godine sjajno uklopio u novi optimistički pogled na svet. Za špansku kompaniju Vondom, Rashid je dizajnirao novu kolekciju baštenskog nameštaja od impregnirane plastike.
Snažno prisustvo boja karakteriše i nove linije francuske Ligne Roset kolekcije i tradicionalno multikolarne Missonijeve proizvode. Ora-Ito je nastavio svoju uspešnu saradnju sa firmom Christofle pojavivši se novom serijom lustera I svećnjaka, dok su dizajneriPiero Lissoni i Matali Crasset pprivukli pažnju posetilaca novim kupatilskim aksesoaromu boji.