“Tradicija nije obožavanje pepela već prenošenje plamena”
Na izložbi će biti prikazani radovi šesnaest umetnika koji su odgovorili na temu kroz različite medije poput skulpture, fotografije i dizajna, sledeći osnovni teorijski stav autorke projekta dr Dijane Milašinović Marić da „Tradicija kao kriterijum“ ne podrazumeva kopiranje prošlosti već u njoj treba tražiti podsticaj ili inspiraciju (prema rečima čuvenog Lazara Trifunovića). Jer izvorni motivi mogu da se interpretiraju na savremen i studiozan način, da se uoče potencijali, bogatstvo, posebnosti i ispoljavanja baštine naroda koji je opstojavao u svakovrsnim uslovima i uticajima, uvek nastojeći da sačuva svoje biće. Čak više “Tradicija nije obožavanje pepela već prenošenje plamena”, (prema rečima harizmatičnog kompozitora Gustava Malera), a nosioci plamena upravo su umetnici koji u predačkim dubinama naše tradicije traže podsticaje.
Sva umetnička dela pozvanih umetnika odaju fokusiranost autora na osluškivanje i koncentrisano posmatranje sopstva, te isijavaju značenjem, asocijacijama. Emitovane poruke, energije, kao da pulsiraju u prostoru i u interakciji umetnik – tema, umetnik – njegov senzibilitet, umetnik – realizovano delo, komunicirajući sa posmatračem, okolnim prostorom i drugim umetničkim delima, započinju sopstveni, samostalni život koji potvrđuje tezu da je „vrednost lepote u beskrajnoj raznolikosti vidova u kojima nam se javlja. U tome je i njena oplemenjujuća snaga i njena najveća draž“. (Ivo Andrić) Tradicija kao kriterijum i ovaj put iznedrila je umetničke iskaze slikajući prizor upečatljive, originalne, raskošno sjajne koloritnosti i senzibiliteta, potvrđujući time stav da se u njenom neiscrpnom bogatstvu rađa budućnost.
Projekat Tradicija kao kriterijum podržalo je Ministarstvo kulture Republike Srbije, a realizuje ULUPUDS.
Izlagači: AGM projektni biro (arhitektura), Anđelka Radojević (mozaik), Brankica Žilović Chauvain (tapiserija), Dejan Vukelić (dizajn), Zoran Borenović (dizajn), Jelena Janković (fotografija), Jelena Stokuća (kostim), Jovan Babić (skulptura), Leonora Vekić (tekstil i savremeno odevanje), Ljiljana Majkić (modni dizajn), Ljiljana Rivić (mozaik), Miloš Šarić (skulptura), Nataša Bojanić (keramika), Nebojša Momčilović (dizajn), Sonja Okolić Petrović (nakit), Helena Klešić (tekstil i savremeno odevanje).
Autor projekta i izložbe: dr Dijana Milašinović Marić, istoričar umetnosti
Kustosi: dr Dijana Milašinović Marić, Darko Kuzmanović
Saradnica na projektu: dr Ivana Bašić
Dizajn kataloga: Zoran Borenović
Izložba će biti otvorena za posetioce do 29. novembra 2024. godine.