Intervju: Dejan Milošević Dipl dizajner i Marko Ranđelović, Mast.inž.arh
Foto: Arhiva autora
Šta je bila želja klijenta i kako ste vi odgovorili na projektni zadatak?
Projekat adaptacije kuće koja je generacijama na porodičnom imanju nedaleko od Beograda, nalazi se na parceli površine 8000m2. Uspešna i dugogodišnja saradnja našeg projektnog biroa i investitora je implicirala da smo od starta bili upoznati sa njegovim senzibilitetom i njegovim zahtevima tako da smo vrlo brzo došli do kvalitetnog funkcionalnog rešenja i estetike objekta.
Odgovor na projektni zadatak je bio takav da se sve vrednosti porodičnog života i porodičnih navika sačuvaju i materijalizuju kroz novu formu objekta i njegovu organizaciju.
Koja je specifičnost ovog objekta, u čemu leži njegova posebna vrednost?
Emocija koja je bila vezana za postojeće stanje celokupnog prostora na lokaciji je uspešno sačuvana i akcentovana, i to je jedan od najbitnijih faktora ovog projekta i njegova glavna specifičnost. Pored glavnog objekta nalazio se bunar koji poseduje sentimentalnu vrednost i on je sa svojom funkcijom i pozicijom zadržan u celosti, a stari ambar koji su generacije predaka koristile, rekonstruisan je dobivši savremenu funkciju i oblik.
Druge specifičnosti su vezane za projektantski i izvodjački deo kod samog projekta adaptacije čiji je tok uvek nepredvidiv i zahteva često prilagodjavanje zatečenih uslova kroz ceo proces gradnje.
Koja je bila glavna ideja za oblikovanje arhitekture objekta i programsku organizaciju? Koji su sve sadržaji zastupljeni u objektu?
Postojeći objekat se sastojao iz prizemlja i potkrovlja tj.imao je donju dnevnu i gornju noćnu zonu uz dva garažna mesta koja nisu povezana toplom vezom sa glavnom kućom.
Funkcija postojećeg objekta je bila zatvorenog tipa, većinski podvučena pod tremove sa minimalnom konekcijom sa dvorištem.
Glavna projektantska ideja je bila da se svi sadržaji dnevne zone otvore ka unutrašnjem dvorištu a komunikacije, toaletni blok i kuhinja preporojektuju i pozicioniraju ka zadnjoj fasadi objekta. Prilazni ugao kuće je bio stari trem koje je preprojektovan u zimsku baštu u nameri da se istakne i prikaže njegov značaj kroz monumentalnost.
Prizemlje objekta se sastoji od ulaznog hola sa garderobom i toaletom u svom sklopu. Iz ulazne zone ulazi se u centralni salonski prostor iz koga se dalje ostvaruje komunikacija sa svim ostalim sadržajima – kuhinja, trpezarija, dnevna soba, zimska basta i gostinjska soba. U drugom delu prizemlja projektovan je garazni prostor za četiri vozila, tehnički blok I vešeraj.
U postojećem stanju je svaki deo dnevne zone bio strogo segmentisan i zatvoren. U novoprojektovanom rešenju, dnevna zona je salonskog tipa, koja je od ulaza jasno naglašena i saglediva horizontalnom vizurom kroz celu unutrašnjost prizemne etaže kuće. To doprinosi jedinstvenosti celog prostora. Sadržaji dnevne zone kao što su dnevna soba, zimska bašta i trpezarija su okrenuti ka dvorištu uz dobru komunikaciju sa istim kroz otvore velikih dimenzija .
Pozicija postojećeg stepeništa je zadržana dok je drugo stepenište novoprojektovano, zbog same površine prostora i dužine koridora, kako bi se ostvarila kružna veza kretanja kroz kuću.
Postojeći sprat koji je bio u formi potkrovlja nije odgovarao budućim zahtevima investitora i estetici samog objekta te je on kao takav uklonjen i umesto potkrovlja je projektovan klasičan sprat koji je pokriven krovom sa plićim nagibom od 25 stepeni. Uz ovakav nagib krova postiže se efekat naglašavanja fasade.
Na spratu se nalazi spavaća soba, master spavaća soba sa pripadajućim kupatilom i garderobnom sobom, dve dečije sobe sa zajedničkim kupatilom i velikom multifunkcionalnom prostorijom namenjenom za porodična okupljanja, druženje i zabavu.
Visina venca i slemena postojeće kuće podignuti su u cilju postizanja skladnijeg odnosa dužine i visine objekta u skladu sa granicama zadatim po urbanističkim parametrima.
Gornji sprat je povučen ka dvorišnoj fasadi prizemlja kako bi se dobila prostrana terasa sa pogledom na uredjeno dvorište. Na spratu je projektovana multifunkcionalna prostorija za druženje i zabavu. Prostorija ima izlaz na terasu sa koje se pruža vizura na deo dvorišta na kome se nalazi letnjikovac sa bazenom.
Prostor garaže je funkcionalno proširen sa 2 dodatna garažna mesta i tehničkim prostorijama iz kojih kreću sve instalacije vezane za objekat. Izmedju novoprojektovane garaže i kuće ostvarena je topla veza.
Kako su okolna arhitektura i postojeći “Genius Loci” uticali na vaš objekat?
Objekat se nalazi u okolini Beograda u kom pretežno dominiraju seoska imanja sa objektima tradicionalne forme. Vodili smo računa o urbanističkim parametrima i sam doživljaj okoline smo ispratili i implementirali u volumetriju kako u glavnom tako i u pomoćnim objektima koji se nalaze na parceli. Formom i sadržajima je postignuto unapredjenje načina života i može se reći da se kroz njih u ovom projektu prezentovao kontakt tradicionalnog sa savremenim ritmom koje ovo vreme diktira.
Od kojih materijala je urađena konstrukcija objekta i u kom konstruktivnom sistemu? Koji su materijali primenjeni na fasadi i za koju stolariju ste se odlučili?
Objekat je urađen u masivnom konstruktivnom sistemu sa armirano betonskom konstrukcijom i ispunom od giter bloka. Krov je složene forme sa drvenom konstrukcijom i krovnim pokrivačem od crepa u skladu sa projektovanim nagibom krova. Postojeća tavanica je uklonjena kako bi se postigla veća visina prizemlja i urađena je nova armirano-betonska ploča debljine 20cm. Deo postojećih temelja u zoni postojeće kuće je sačuvan u celosti, dok je u zoni postojećeg prostora garaže kompletna temeljna konstrukcija uklonjena i urađena nova na dubljoj koti fundiranja u skaldu sa geologijom tla.
Rekonstrukcija postojećeg ambara zasnivala se na sto većem mogućem stepenu rekonstrukcije postojeće konstrukcije i fasade.Ulazni trem sa komunikacijom u vidu čeličnog stepeništa uradjen je kako bi se konstruktivno cela postojeća konstrukcija objekta ojačala i kako bi novim savremenim arhitektonskim oblikovanjem i materijalom udahnuli novi moderan život starom objektu. Postojeća hrastova građa na spratu je demontirana i restaurirana i kao takva montirana na istu poziciju, dok je donji deo ostavljen u postojećoj opeci.
Što se tiče materijalizacije porodične kuće, akcenat je stavljen na prirodne materijale, na fasadi je prisutna kombinacija klinker opeke i prirodnog kamena. Stolarija je aluminijumska u tamno sivom tonu sa ugradjenim roletnama.
Koji su bili najveći izazovi u projektovanju, a koji u izvođenju ovog objekta?
Uvek je izazov raditi adaptacije zbog nepredvidljivosti toka projekta, ali se mora napomenuti da su izvodjači sa svojim znanjem, iskustvom i veštinama uspeli da odgovore na sve nadolazeće probleme. Projekat se kroz fazu izgradnje vešto prilagođavao novonastalim nepredvidivim situacijama koje se gotovo uvek javljaju u adaptacijama i rekonstrukcijama ovakvog tipa. Veštinom svih učesnika u realizaciji ovog projekta, kao rezultat je proizašao objekat koji ni u jednom delu funkcije i oblikovanja nije odstupio od prvobitne zamisli projektanata.
Šta je bila ideja za enterijersko uređenje i opremanje – za koje materijale i nameštaj ste se odlučili i iz kog razloga?
Unutrašnji prostor je uradjen u tradicionalnom stilu sa drvenim oblogama, u odrazu enterijerskog izraza doprinosi masiv hrasta, od koga je većinski radjen nameštaj. Opeka i kamen kao materijali koji su zastupljen na fasadi prostiru se i u enterijeru. Stoga akcenat je na dominantnosti neutralnih tonova koji pridodaju spokojnoj atmosferi u doživljaju porodičnog doma.
Projektni biro Architehna
Bulevar Maršala Tolbuhina15
Novi Beograd
www.architehna.com
instagram: studio_arhitehna
mail: studio@architehna.com