FRANCIS KÉRÉ. PRITZKER PRIZE 2022

Arhitekta, edukator i društveni aktivista Diebedo Francis Kéré , rođen u Burkini Faso, ušao je u istoriju nakon što je proglašen za dobitnika Pritzkerove nagrade za 2022. Poznat kao Francis Kéré, osnivač Kere Architecture je prepoznat po svojoj „posvećenosti društvenoj pravdi i angažovanju, i inteligentnoj upotrebi lokalnih materijala za povezivanje i odgovor na prirodnu klimu.

Foto: courtesy of Francis Kéré

On radi u marginalizovanim zemljama opterećenim ograničenjima i nedaćama, u kojima arhitekture i infrastrukture nema“.

On je prvi Afrikanac i prvi crni arhitekta koji je osvojio nagradu od kada je počela da se dodeljuje 1979.

Obučen prvo za stolara, a kasnije i za arhitektu, njegovo duboko znanje i briga za materijalnost vidljivi su u njegovom radu. Iako se nalazi u Berlinu, njegova praksa često gravitira ka radovima širom afričkog kontinenta.

Od savremenih školskih institucija do zdravstvenih ustanova i profesionalnih stanova do građanskih zgrada i javnih prostora, njegovi dizajni izbegavaju jednostavne kategorizacije: globalno naspram lokalnog, estetsko naspram društvenog, itd.

Kao što je Pritzkerov žiri jezgrovito rekao, „celokupno delo Frensisa Kéréa pokazuje nam moć materijalnosti koja je ukorenjena na mestu.

Njegove zgrade, za i sa zajednicama, su direktno od tih zajednica – po svojoj izradi, materijalima, programima i jedinstvenim karakterima. Vezani su za zemlju na kojoj sede i za ljude koji sede u njima. Oni imaju prisustvo bez pretvaranja i uticaj koji je oblikovan milošću.”

Iako se mnogi arhitektonski entuzijasti širom sveta možda tek sada upoznaju sa njegovim većim delom, verovatno su već upoznati sa njegovim dizajnom za paviljon Serpentine 2017 — drvenu strukturu naglašenu indigo plavom koja je genijalno povezivala različita vremena i prostore i reinterpretirala oblik masivnog drveta u srcu njegovog rodnog grada.

Njegov prepoznatljivi arhitektonski rečnik dvostrukih krovova, termalne mase, kula od vetra, indirektnog osvetljenja, unakrsne ventilacije i komora za senke (zamenjujući konvencionalne prozore, vrata i stubove), zbunjuje pokušaje da se odvoji praktičnost od poezije u dizajnu.

Ipak, dok je Kereova arhitektonska reputacija snažno vezana za izgrađenu realizaciju dela, ipak su njegove radne slike i vizualizacije takođe izvanredne same po sebi.

„Rad Fransisa Kéré nas takođe podseća na neophodnu borbu za promenu neodrživih obrazaca proizvodnje i potrošnje, jer nastojimo da obezbedimo adekvatne zgrade i infrastrukturu za milijarde kojima je potrebno“, primetio je žiri.

„On postavlja fundamentalna pitanja o značenju trajnosti i trajnosti konstrukcije u kontekstu stalnih tehnoloških promena i upotrebe i ponovne upotrebe. Istovremeno, njegov razvoj savremenog humanizma spaja duboko poštovanje istorije, tradicije, preciznosti, pisanih i nepisanih pravila.”