Čuveni arhitekta Alejandro Aravena u Novom Sadu ovog oktobra

Alejandro Aravena dobitnik Pricekrove nagrade za arhitekturu 2016. godine stiže u Srbiju. Naime, u nedelji arhitekture, u okviru Kaleidoskopa kulture od 2. do 8. oktobra Alehandro Aravena će nastupiti u Novom Sadu.

Courtesy: Venice Bienale of Architecture
Courtesy: Pritzker prize 2016

Pre nego što je dobio ovog Oskara za arhitekturu, Alejandro Aravena je zajedno sa njegovom firmom Elemental postao poznat širom sveta po projektu socijalnog stanovanja u Čileu . Koncept se zasnivao na tome da Elemental dizajnira polu završenu kuću u okviru restriktivnog budžeta, a porodica bi je zatim vremenom poboljšala, na osnovu ušteda stečenih pozitivnim funkcionisanjem objekta. Aravena je poznat i po tome što u proces projektovanja uključuje javnost i fokusira se na pronalaženju ključnih pitanja pa zatim i najadekvatnijih odgovora, pre nego što razvije rešenje.

Dodela najznačajnijeg priznanja u oblasti arhitekture Prickerove nagrade za arhitekturu 2016. godine, izazvala je u to vreme brojen kontroverze.

Prenosimo vam ceo tekst iz ENTERIJER –a 85, objavljen tim povodom 2016. godine, sa pozivom da ne propustite ovo značajno gostovanje.

Zašto je Alejandro Aravena dobitnik Pritzker nagrade za 2016. godinu 

Odluka o dodeljivanju ovogodišnje Pritzker nagrade Alejandru Araveni, smatra se jednom od najkontroverznijih u poslednjem periodu, izazvavši pravu buru debata u arhitektonskom svetu u kome mnogi već postavljaju pitanje da li se ova nagrada više može smatrati najznačajnijim priznanjem u oblasti arhitekture, ili je još jedno u nizu ispolitizovanih i iskomromitovanih priznanja.

Jedna od najznačajnijih činjenica koja pobuđuje sumnju u ispravnost odluke da Araveni bude dodeljena Pritzker nagrada, jested a je Aravena u period od 2009. do 2015. godine bio član Pritzkerovog žirija za dodelu predhodnih nagrada. Činjenica je takođe da je bilo i drugih dobitnika nagrade koji su predhodno bili članovi žirija, poput Shigeru Bana ili Fukihiko Makia, Stephen Breyer, Yung Ho Chang, Ratan N. Tata i Juhani Pallasma, ali ni jedan od njih nije dobio nagradu odmah nakon izlaska iz žirija. Ovako neobična situacija u svakom slučaju ne doprinosi kredibilnosti nagrade, te i ne čude mnogi novinski tekstovi u stilu “Članstvo u žiriju – stepenice za PRITZKER-a”. U pokušaju donošenja ispravne odluke pre neposrednog osporavanja legitimnosti priznanja, potrebno je videti ko je Alejandro Aravena, koje je njegovo arhitektonsko mesto i koje su osnovne odlike njegove arhitekture.

48-godišnji Čileanski arhitekta Alejandro Aravena posvetio je svoj celokupan rad poboljšanju urbanog okruženja u vremenu opšte globalne krize stanovanja. Upravo stoga ne čudi da je žiri drugi put za redom u poslednje tri godine nagradu dodelio socijalno angažovanom arhitekti. 2014. godine, nagrada je dodeljena japanskom arhitekti Shigeru Banu poznatom po primeni kartona u rešavanju projekata humanitarnih skloništa.  Ove godine 100.000 dolara i bronzana Pritzker medalja biće 4 . aprila u kvartu UN u New York-u uručena Araveni, pre svega za seriju projekata “do thank” koje u okviru svoje kompanije “Elemental” realizuje ne bi li pomogao u eliminisanju beskućništva, obezbedjujući najsiromašnijim slojevima stanovništva siguran krov nad glavom.

Elemental je 2004. godine za projekat “Pola kuće” u okviru ovog modusa gradnje kojim je podignuto naselje Iquique u Čileu, već  dobio značajno međunarodno priznanje. U međuvremenu, tokom poslednje decenije, Aravenina firma je u saradnji sa čileanskom vladom izgradila 2.500 objekata socijalnog stanovanja. Svojim oportunističkim pristupom Aravena ne samo da je mobilisao nadležne državne isnstitucije, već je i uticao na snižavanje tržišne cene gradnje u Čileu.

Ako se uzme u obzir da se za 2016. godinu bez sumnje može reći da će biti obeležena izbegličkom krizom i potrebom za ogromnim brojem novih jeftinih stambenih jedinica, možda je odluka Pritzker žirija, ipak razumljivija. Svako želi da bude aktuelan i u TRENDU.