ROĐENI IZMEĐU 1981. I 1998. GODINE, MILENIJALCI SU PRVA GENERACIJA KOJA JE NAZVANA „DIGITALNIM DOMOROCIMA“. POSTAVLJAJU PITANJA I TEŽE LIČNOM ISPUNJENJU, A IPAK SE NALAZE U SVETU U KOME JE STRAH OD NEZAPOSLENOSTI I FINANSIJSKIH POTEŠKOĆA STALNO PRISUTAN. TROŠKOVI ŽIVOTA RASTU, TEŽE JE UĆI U REALAN ŽIVOT KADA JE U PITANJU POSAO I SVE JE VEĆI OSEĆAJ NEJEDNAKOSTI. ALI NE DOZVOLJAVAJU DA IH OVO SRUŠI - U STVARI, UPRAVO SUPROTNO. ONI USVAJAJU KREATIVNOST I MARLJIVOST DA PRONAĐU NAČINE DA SE SUOČE SA IZAZOVIMA SVAKODNEVNOG ŽIVOTA I OTKLJUČAJU SVOJ PUNI POTENCIJAL UPRKOS TIM IZAZOVIMA.

Foto: by Stock For You, Shutterstock

Održivo, praktično, kreativno

Potreba za fleksibilnošću

Milenijumci (takođe poznati kao generacija Y) preferiraju stil dizajna enterijera koji karakteriše pretežno fleksibilnost i praktičnost, a manje skupi komadi nameštaja. To je jasno vidljivo u rezultatima studije 2023 – Izveštaj kompanije Foresight Factori: sa 68% oni predstavljaju generaciju koja najviše brine o svojim finansijama. Ovo utiče na izbore kada je u pitanju sam dom, ali i na komade nameštaja, koji treba da ponude što više, a da zauzimaju što manje prostora – i, naravno, da budu estetski prijatni i izdržljivi.

Da bi što efikasnije iskoristila raspoloživi životni prostor, generacija Y želi da iskoristi prednosti modularnih sistema nameštaja koji se mogu prilagoditi i preurediti u nekoliko brzih koraka. Još jedna prednost ovoga je što stvara prostor za kreativnost – aspekt koji se dopada milenijalcima. Polica za knjige može brzo da postane pregrada sobe, na primer, ili se sofa može pretvoriti u fotelju.

Prostor za održivost

Budžeti su generalno manji, ali milenijalci ne gube ukus za ekološke investicije. Nameštaj napravljen od održivih resursa je tražen, dok se plastične biljke odbijaju u korist svojih prirodnih pandana. Tamo gde se ukaže prilika, komadi polovnog nameštaja – kao što je trpezarijski sto prenet od roditelja – su popularan izbor. A digitalni urođenici neće bežati od „uradi sam“ projekata – na kraju krajeva, palete se brzo mogu pretvoriti u udobno sedište u uglu.

Praktični koraci poput ovih osiguravaju individualan i privlačan izgled koji je savršeno u skladu sa milenijumskim stilom!

Suprotstavljeni stilovi, pametno izrežirani

Oni koji teže autentiičnom načinu života verovatno će pre svega želeti da budu nezavisni od trenutno ranjivog energetskog tržišta. Ovo je nešto o čemu će građevinske kompanije u budućnosti morati više da razmišljaju. Alternativni izvori energije su bili popularni neko vreme, ali im je trend eko života dao novi podsticaj. Fotonapon, energija vetra, geotermalna energija – možemo očekivati veliki napredak u oblasti proizvodnje električne energije u narednim godinama. Već danas prve kompanije istražuju kako da povežu solarne baterije sa elektranom na biomasu na solarnu energiju. I to je samo jedan primer na putu ka energetskoj nezavisnosti.

Rešenja za pametne kuće kao praktična investicija

Kada je u pitanju tehnologija, digitalni urođenici su spremni da zavuku ruke još dublje u džepove. Kao prva generacija koja je odrasla uz mobilni telefon, u celini cene pametne kućne uređaje. Studija pametne kuće 2022 koju je sprovelo trgovinsko udruženje Bitkom zaključilo je da je korišćenje umreženog osvetljenja posebno veoma popularno među ovom demografijom. Kontrolisan od strane aplikacije, može da prikaže pojedinačne sobe u različitim svetlima – i bukvalno i figurativno. Fleksibilan je, inspirativan i privlačan – što je upravo ono što milenijalci vole.

Ali glavni aspekt koncepta koji im se dopada je ušteda koju nudi u smislu novca i energije. Domaćinstva pametnih kuća štede oko 15 odsto na troškovima energije i grejanja!